Ana Sayfa Faydalı makaleler Saka kuşuna nasıl bakılmalı?

Saka kuşuna nasıl bakılmalı?

Saka kuşlarının bakımını anlatmak için  böyle bir başlık seçmemin nedeni,  bakımdan ziyade sevgiyi vurgulamaktır. Saka kuşları dünyanın en güzel, en asil, en mükemmel ötüşüne sahip ötücü kuşlarıdır. Allah’ın eşsiz yaratma sanatıyla yaratılmış duygulu ve zeki canlılardır. Kültürümüzde büyük yeri vardır ve daha muhabbet , kanarya falan beslenmezken saka beslenir ve sevilirdi.

Yeni alınan saka kuşlarına  seviyorum diye mıncıklayarak bir muhabbet kuşu edasıyla bakılmaz.  Yaradılış olarak narin ve alıngan yapısından ötürü  kafesteki  yeni hayatında olan saka  çabucak küser ve strese girer. Bunun neticesi de aldığınız günün ertesinde sakanızın ne yazık ki ölmesidir. Yani sakayı mıncıklamak yanlıştır. Rahat bırakılmalı, size alışana kadar, temizlik ve bakım dışında yanına fazla sokulmamalısınız.

Saka kuşları pis ortamlarda çabucak hastalanırlar. Bakımsızlığı sevmez. Saka kuşları  temizliği sever. Kafesinin genel temizliğini düzgün şekilde yapmak onları mutlu eder. Kafesindeki suyu, yemi 2 günde bir yenilemek onlar için en büyük mutluluk kaynağıdır. Bu emeğinizin karşılığını size olan yakınlığı, ötüşü ile  fazlasıyla alırsınız.

Saka kuşları yaşadıkları doğal ortamlarda yüzlerce tohumla, yeşilliklerle ve meyvelerle beslenirler. Kafes hayatında düz saka yemi veya sadece tek tür yem ile beslenmez. Bu saka kuşuna yapılabilecek en büyük haksızlıktır. En azından İçerisinde değişik karışımlar barındıran kaliteli bir kanarya yemi ile beslenmesi kuşun sağlığı açısından hayati önem taşır.  Her hafta mutlaka yeşillik verilmelidir. Örneğin brokoli, kıvırcık, ıspanak en sevdikleri ve iştahla tükettikleri gıdalardandır. Bunların  ölçüsü aşırıya gitmemek üzere yapılmalıdır. Kuşlarda doyma mantığı yoktur. O yüzden abartıya kaçmadan vermek gerekir. Ayrıca verilecek yeşillikler ıslak halde verilmez, saka kuşu hemen ishal olur ve canınız sıkılır, kuşa da yazık olur.

Saka kuşları mıncıklanmayı sevmez ama ilgiyi sever. Bakım ve temizlik esnasında onun yanına sakince yaklaşıp  konuşmanız aranızdaki diyaloğun gelişimi için çok önemlidir. Sizden zarar gelmediğini anladığında, size yakınlık gösterir ve kendini deliler gibi kafesin tellerine vurarak  kahretmez.

Saka kuşları alındıkları ilk günlerde kafesin kapısı açılarak evde salınmaz. Saka, Muhabbet kuşu değildir. Ani korku ve heyecan dolayısıyla özgür olduğunu sanan  yeni saka kuşu, kendisini evdeki eşyalara çarpar ve tüy deformasyonları, dökülmeler ve iç kanama gibi  üzücü durumlarla karşılaşabilir.

Saka kuşları yıkanmayı çok severler. Ama  yeni alınmış ve kafes ortamına henüz alışmamış bir saka kuşunu yıkanmıyor diye elinize alıp okşayarak yıkamamalısınız.   Bu videodaki gibi asla yapmayın:

Kafesine bir banyoluk asabilir veya kafesin içine küçük bir kapta su bırakırsanız, o kendisi ihtiyaç duyduğunda mutlaka seve seve  yıkanır. Ama saka kuşunu yeni alıp hemen yıkanmasını beklemeyin. Tüylerinin parlak ve canlı olması için yıkanacağı suya azıcık soda ekleyebilirsiniz.

Saka kuşları ani hareketleri, gelişmeleri sevmez. Mesela yanına aniden dalarsanız  çok korkar, strese girer ve sonu kuruma hastalığına kadar ilerler. Saka kuşu kabarıp uyumaya başlar. Ayrıca yanına zırt pırt   gidip kafesle uğraşırsanız da aynı etki söz konusu olur.

Saka kuşunuz için seçtiğiniz yer de çok önemlidir. Ailenize yeni katılan bir saka kuşunun size çabuk alılşmasını ve ötmesini istiyorsanız, kafesi tv seyrettiğiniz odada başınızdan yüksek bir yere asın. Böylelikle 1-2 hafta sonra saka kuşunuz kendini güvende hissedecek, aile fertlerini tanıyacak ve korkusu azalacaktır. Böylelikle önce yavaş yavaş alçak sesle ders yapmaya başlayacak ve daha sonra yüksek ötümde size en güzel nağmelerini şakıyacaktır.

Ayrıca saka kuşları için olmazsa olmazlardan biri de kumdur. Ben şahsi tecrübelerimle doğadan temiz toprak ve kumu karıştırıp kuşlarıma sunuyorum. Size de tavsiye ederim. Eğer sakalarınıza sade kum verirseniz ve yemezlerse, kumun üzerine azıcık nijer tohumu serpin. Mutlaka alışırlar. Aynı şey mama için de geçerlidir.

Sağlıklı kuşlar dilerim.

Mehmet Metin

Kaynak:http://www.sakakusu.com/

İlginizi Çekebilir

53 yorum

kanaryam 26 Aralık 2012 - 7:54 PM

saka kuşu satılan bir yer arıyorum .Benim bir dişi sakaya ihtiyacım varda. her zaman erkek saka kullanıyorum bu seferde dişi saka ile kanarya çifleştireceğim.

Cevapla
Serinofil 31 Aralık 2012 - 12:06 PM

ww.pethane.com ilanlarını takip edin bazen yayınlanıyor.

Cevapla
tolga 6 Mart 2013 - 10:19 AM

1 adet dişi sakam var. erkek saka ile takas düşünürseniz mail atabilirsiniz.

Cevapla
saka+kanarya 30 Aralık 2012 - 2:08 AM

slm bende yavru erkek saka ve yavru dişi kanarya var saka tüy çıkarıyor ara ara şarkı söylüyor gündüzleri pek hareket etmiyor ama geceleri hiç durmuyor oyun yapıyor kafesin içinde takla atıp duruyor sizce normal mi ?

Cevapla
Serinofil 31 Aralık 2012 - 12:05 PM

Korkacak bir şey yok normaldir.

Cevapla
saka+kanarya 2 Ocak 2013 - 3:38 AM

bide sakanın kafa tüyleri çıktı ama sarı tüy çıktı sonradan mı kırmızıya dönüyor şimdiden teşekkürler..

Cevapla
Serinofil 25 Ocak 2013 - 10:53 AM

Evet zamanla kırmızılaşır ama tam kırmızı değil turuncuya yakın bir kırmızı renk alır. Tam kırmızı için kantaksin (Cantaxsin) maddesi içeren hazır kırmızı mamalardan verilebilinir. Bu madde kimyasal olduğu için fazla kullanımı pek sağlıklı değildir. Bunun yerine dolmalık kırmızı biber, havuç gibi β-Karoten (beta karoten)* A vitamini ihtiva eden besinler de verile bilinir.

“*β-Karoten: sarı, turuncu ve yeşil yapraklı meyve ve sebzelerde bulunur. Bunlar arasında havuç, ıspanak, marul, domates, tatlı patates, brokoli, kavun, portakal ve kabak başta gelir. Genel bir kural olarak bir meyve veya sebzenin rengi ne kadar parlak olursa içindeki β-karoten miktarının da o kadar yüksek olduğu söylenebilir.”

Kaynak: Wikipedia

Cevapla
onder onder 25 Ocak 2013 - 3:39 AM

saka kuşum aniden öldü nedeni nedir acaba … yerini değiştirdim ..çok ta buıyuk bır değişiklik değil ..dolabın ustundan hemen yanındakı duvara astım o gunden beri h,iç ötmemeye başladı (çok iyi öterdı sabahları uyutmazdı) bir haftadır saka yemıne fazla tutmadı ama sarı ve karışık olan bi yem var deli gibi yiyodu ondan… yukarda okuduklarımın arasında kum koyulmalı diyodu ben kum koymadım hiç

Cevapla
Serinofil 25 Ocak 2013 - 10:42 AM

Geçmiş olsun:(
Bunun nedenini şimdi anlamak mümkün değil. Kuş yaşlı bir kuş olabilir veya o gün yediği başka birşey dokunmuş olabilir. Hasta kuş kabarık şekilde durur. Eğer kuşunuz ölüm öncesi bu şekilde duruyorduysa hastalığa bağlı olarak da ölmüş olabilir. Birkaç gün hasta duran kuşlarda gerekli tedavi yapılmazsa yüksek oranda ölüm vakası görülür. Kuşların en büyük düşmanı hava akımında kalması yani halk tabiri ile “ceyranda” kalmasıdır. Yeni koyduğunuz yerde bu durum da söz konusu olabilir. Kafese kum koyulmazsa kuşta hazımsızlık problemleri gözükür ama bu ölüme götürecek bir durum değildir.

Cevapla
nisa 4 Şubat 2013 - 4:38 PM

merhaba ben bugün dışarıdan bir kuş buldum kapımın önüne konmuş bekliyordu bende aldım kafese koydum ama saka kuşumu tam anlayamadım resimlerine baktım çok benziyor sakin bir kuş ölmesinden de korkuyorum ve dışarıda sanki uçamıyordu bıraksam kediler kapıcak ne yapacağımı şaşırdım açıkcası ne yapmamı önerirsiniz sakat falanda değil .

Cevapla
Serinofil 4 Şubat 2013 - 5:59 PM

merhabalar, anlattığınıza göre başkasının elinden kaçmış saka kuşuda olabilir. Bu durumda kafeste gözlemleyin.. kuş verdiğiniz yemi yiyip suyu içiyor mu.. Ürkütmemeye özen gösterin. Eğer kafeste sağa sola çarpacak derecede uçuyorsa korkmayacağı bir yere koyarak üzerine beyaz bir bez örtün. Kanadında, bacağında vb. vucut uzuvlarında sorun yoksa dışarda uçabilir. Ama başta da belirttiğim gibi başkasının elinden kaçmış kafes kuşu olabilir yani dışarıya alışık olamaya da bilir. Fotoğrafını mail adresimize gönderebilirseniz size ne kuşu olduğu bilgisi kısmında yardımcı olmaya çalışırız.

Cevapla
erol özer 7 Şubat 2013 - 4:03 AM

kuruluk için bi yontem buldum 20 25 dakka da hayvanı yem yemeye ve su içmesini sagladı sabah kalktıgımda kuş ders yapıyordu once şans dedim sonra iki floryam kuruluk oldu yenikuşlardan onlarada verdim işe yaradı şimdi eritip suluklarına her 2günde bir koyyom diger kuşlarımda ve yeni kuşlarım çok saglıklılar ilaçın adı parol bildiniz
ateş ve agrı kesici amaiçeri farklı bagışıklık simtemini tazeliyor karaçiger ve kan dolaşımı duzenliyor bide enfeksiyonu onluyor deneyin işe yarıyor tavsiye ederim

Cevapla
okan 18 Temmuz 2013 - 2:40 PM

Çok güzel ve yerinde bir paylaşım.. Allah razı olsun kardeşim. Bende bundan 7 yıl önce saka beslemiştim. agaçtan düşen 2 yavru idi. gerek enjektörle gerek agzımla besledim. Büyüdüklerinde anlatamayacagım kadar güzel ve uysal olmuşlardı… onlarla zaman geçirmenin bambaşka bir zevki vardı. üniversite için il dışına çıktıgımda onları yanıma alamadım ve bir süre sonrada ölüm haberlerini aldım… İşte o günden beri saka dan başka bir kuş bslemek haram oldu bana.

şimdi 1 çift eş saka aldım. benim tek amacım sakalardan yavru alıp özgür bırakmak. Aldıgım yavruları aynı metot ile besleyip egitmek.. Sakayı kafes içerisinde hiç hoş bulmuyorum saka dedigin uçuçak zıplayacak günboyu şarkı söyleyecek…

Sakadan yavru almanın haliyle zor oldugu söyleniyor bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevapla
memet 27 Temmuz 2013 - 2:10 AM

saka kuşu yeni tutsak iki üç aylık bu kuşu nasıl yetiştirmem lazım nereden başlamam lazım

Cevapla
Serinofil 27 Temmuz 2013 - 2:36 AM

Merhabalar, saka kuşunu yakalamak kanunen yasaktır. Ayrıca doğadan yeni tutulmuş veya kafeste yılını tamamlamamış bir saka kuşu, saka yetiştirmeye yeni başlayacak olan birinin elinde ne yazık ki ölür. Bunun için kafes üretimi saka almanızı tavsiye ederiz.

Cevapla
memet 27 Temmuz 2013 - 4:11 AM

muhakkak öyledir daha önce beslemiştim ancak hiç bir defa yavru ala madim yavru almam için ne yapmam lazım doga dan ayrıca ben tuma mışım sadapiyada bir çok kuş var bende aldım bu kez öyle yetiştirmem lazım ki sakam en iyi olmalı bu yüzden yardımızı istiyorum

Cevapla
kadir 14 Ağustos 2013 - 8:41 PM

sizlere bir sey soracaktim saka kuslarinda sizin tercubeniz cok sanirim
bu yavru daha maskesini almamis ama kendi basina yem yiyebilen yavru sakalari almayin diyorlar
kim aldiysa heb  öluyormus bende bir kac kez almis bulundum öduler
yani annesine bagli degil kendi basina yemini yiyor ama daha maskeyi tamamlamamis
mesela kanaryalarda bir sey olmuyor ama yavru saka da oluyor anlamadim neden
beni bu konuda rica etsem aydinlata bilirmsiniz size zahmet olmasa sakar kafes uretimi halbuki
simdiden tessekur ederim saygilarimla

Cevapla
eren 7 Aralık 2014 - 6:17 AM

Evim kalaroriferli saka kuşunu soğukta koy diyorlar her yer kaloriferli mecbur balkona kodun acaba içeride koysam birşey olurmu

Cevapla
eren 8 Aralık 2014 - 6:27 PM

sakamı kışın nasıl bakıcam koloriferli ev bana sıcakta koyma kar gormus diyorlar kaloriferini yakmadıgımız soguk oda var ordamı besleyeyim yok sıcaktamı acill

Cevapla
Serinofil 8 Aralık 2014 - 10:50 PM

Bu mevsimde tüye girmemesi için ortalama sıcaklık 18-25 derece olduğu bir yerde yetiştirmeniz ideal olur.

Cevapla
ismail 6 Ocak 2015 - 5:44 PM

merhaba arkadaşlar bende 2 yaşında erkek saka ve yeşil renk kanaryam var dişi yaklaşık 60 cm boyunda salma kafesim var 4 adet yemlik 2 adet suluğum var ve haftada bir suluğun bitanesine avit adlı toz vitamin destekli veriyorum yıllardır sorunsuz baktım sorum şu olacak kanaryayı sakamın yanına atalı 3-4 ay oldu fakat saka hiç dişiye yanaşmıyo sürekli itekliyo değişik sesler çıkarıyo sakayı kendim yakaladım doğadan ve yıllardır sorunsuz olarak besliyorum hatta evimin içine salıyorum hergün ikisinide kendileri kafeslerine girmeye bile alıştılar yeri geldiğinde banada konuyor sakam iyice evcillestirdim benim korkum erkek eşleşmezse kanarya ile ne yapmalıyım teşekkürler cevap için.

Cevapla
Serinofil 6 Ocak 2015 - 6:29 PM

kanaryanızın dişi olduğundan eminseniz zaman sonra çiftleşeceklerdir. (Kız dişi kanarya kullanmanızı öneririm)

Cevapla
recep 9 Ocak 2015 - 12:48 PM

arkadaşlar sizlere bişe sorucam ben soğukta donmuş bir kuş buldum resimlere baktım sakaya çok benziyor bi yardım edebilirmisiniz kuşum bu

Cevapla
recep 9 Ocak 2015 - 12:50 PM

bu kuş

Cevapla
Serinofil 9 Ocak 2015 - 2:28 PM

evet saka kuşu

Cevapla
ilyas 6 Haziran 2015 - 1:34 PM

arkadaşlar cinsiyet konusunda lütfen yardım

https://www.youtube.com/watch?v=RF7-JfwAWZw&feature=youtu.be

Cevapla
ilyas 6 Haziran 2015 - 1:35 PM

sizce ikiside erkek mi yoksa çiftmi

Cevapla
Zübeyir Üstünsoy 9 Haziran 2015 - 10:05 AM

Kuşum bir kaç gundur kabariyor yemini araliklarla yiyor nadiren ötuyor ne yapmaliyim ?

Cevapla
Serinofil 9 Haziran 2015 - 12:03 PM

Tüy dönemine girmiş olabilir. Stresli ortamlardan uzak tutun. Hava akımına maruz bırakmayın. Direk güneş ışığına tutmayın.. Sıkca banyoluk takın.. Vitamin/minarel takviyesi yapın. Kısa sürede kendini toparlayacaktır.. Tüy dönemi için daha geniş bilgiyi : http://www.serinofil.com/kuslarin-tuy-degismesi.html yazımızdan okuyabilirsiniz.

Cevapla
yigit 21 Eylül 2015 - 7:02 AM

Merhaba
Yaklasik 3 ay önce yuvadan dusmus bir saka yavrusunu kedilerin elinden kurtarip gunde 5 ögun kopek biskuvisini püre yapip enjektörle besleyerek bugunlere tasiyabildim. Yeme düstu. Cok hareketli ve 3 aylik olmasina ragmen cok guzel ötüsü var hatta mukemmel diyebilirim yarismaya girer . Fakat kursaginda kellik olustu. Renklerini daha almadi. Tahminim kopek mamasinin vitamin duzeyi fazla geldi. Su an cesitli tohumlar ve meyle ile besleniyor. Keneviri seviyor. Cok cirkin olmasina ragmen ailece cok seviyoruz.
1.Kursaginda tuyleri cikarmi?
2.Buyuk bir kafesteydi fakat turlu kuscu arkadaslarin israrlariyla ufak kafese aldim. Yanlis mi yaptim?
3.tepeli disi kanaryam var. Yanina koydum fakat saka kanaryayi rahatsiz etti tekrar ayirdim. Alismalari icin tekrar yanina koymalimiyim? Salma kafesim var.
4.sakanin gagasi cok uzadi uzeri siyahladi bu normal bir durum mu?
Tesekkurler

Cevapla
Serinofil 21 Eylül 2015 - 10:18 PM

Merhaba,
1- kursak tüyleri çıkar. Bu süreç içinde bol bol kırmızı dolmalık biber yedirin. (yüz maskesi kırmızı olur).
2- Küçük kafeste tek olarak kalsın.
3-Mart ayında eşe atın bu aya gelene kadar kuşlar yan yana kafeslerde ayrı ama birbirlerini görebilecek şekilde kalsınlar.
4- Gagagalrı türlerine göre farklılıklar gösterebilir. Normaldir.

Cevapla
Cemil Boyraz 7 Aralık 2015 - 11:35 PM

mrb ben yazın bi erkek bi dişi bu yılın yavrusu iki saka aldım 80*40*40 bi salma yaptırdım ikisini içine koydum evim 6 kat teraslı önü açık olduğu için başka bi yavru saka geldi bide daha önce aldığım erkek var o tam bi hoca onu tek salmanın üstünde tutuyorum ders veriyo gayet başarılı diğer yakaladığım yavruda salmada oda erkek çıktı 2 erkek 1 dişi salmadalar bi sıkıntı yok eş alırlarmı bilmiyorum ama dişi bile ötüyor erkekler gibi nağme yapmasada ötüyor bana ayır dediler ama sıkıntı kafese oturdular tüylerini düzdüler yalnız hepsi terasta üstü sundurmalı rüzgar almıyorlar ama dışardalar içeri alayımmı salmadakileri de ayırayımmı yoksa bahara eş alabilirlermi tşk..

Cevapla
Serinofil 30 Aralık 2015 - 11:17 PM

eş alına bilinir. ama diğer erkek dişiyi rahatsız edecektir. bu yüzden eşleşen çifti diğer erkekten ayırın. ayrıca salmanıza dışardan gelebilecek tehlikelere karşı koruyun. örneğin şahin, atmaca veya saksağan saldırıları gibi.. bunun haricinde bulunduğunuz ilde hava sıcaklığı sıfırın altına düşüyorsa kuşları içeri almalı veya ısınma olanaklarını sağlamalısınız.

Cevapla
Cenk 27 Aralık 2015 - 1:58 AM

Saka kuşu geceleri kafesin tüneği yerine tavanına asılı kalıyor, gece yorulup düşmesinden korkuyorum ne yapabilirim?
Yada bi problem olurmu?

Cevapla
Serinofil 30 Aralık 2015 - 11:20 PM

henüz kafese alışamamış olabilir. merak etmeyin düşse dahi o tüneği bulur çıkar.

Cevapla
Ece 27 Aralık 2015 - 12:57 PM

Merhabalar bi sey sormak istiyorum benim bi saka cinsi kuşum var 6 aydır besliyorum çok iyi de anlaşıyoruz ama kuşum sürekli kafesi kemiriyor ve de arada kakasını yiyor bunu nasıl engelleyebilirim

Cevapla
Serinofil 30 Aralık 2015 - 11:22 PM

yemlerini 2 günde bir değişin. ayrıca gaga taşı koyabilirsiniz. mümkünse küçük bir mama kabında canlı yem vermenizde faydalı olur.

Cevapla
Cenk 31 Aralık 2015 - 11:20 PM

Cevabının ve alakanızdan dolayı çok sağolun…

Cevapla
Forward67 19 Ocak 2016 - 3:48 PM

Merhaba yaklaşık iki hafta evvel kanarya beslemeye karar verdim
Kanaryalarımıayrı kafeslerde ve birbirlerini göremeyecek şekilde yanyana koydum erkek ve dişi. Devamlı birbirlerine karşılık vermekte
İlk önce ayrı kafeslerde birbirlerini görmesi için aradaki örtüyü kaldırdım
Sonra birkaç gün geçince aynı kafese koydum kafeslerinde normal yemleri kızıştırıcı yemler ve yemlerin içine kum koydum
Ayrıca gaga taşı ile kalamar kemiği de mevcut
Acaba aynı kafeste bırakmalı mıyım yoksa dişi yuvasını Örünce mi. Yanyana koymalı mıyım

Kafesler sizin belirttiğiniz gibi yuvalıklar da öyle.
Ve şu kış mevsiminde yeşillik yada meyve vermek gerekir mi

Cevaplarsanız çok sevinirim

Cevapla
Serinofil 10 Şubat 2016 - 1:01 PM

yeşilliği yemeleri için her zaman verebilirsiniz. Kafesler arasındaki bölmeyi açın yuva ve malzemesi takın. Kuşlarınız hazır ise eşe geleceklerdir. Hazır değillerse gözlemleyin çok aşırı derecede kendilerine zarar verecek şekilde kavga ediyorlarsa ayırın ve aradaki bölmeyi şeffaflaştırın yani birbirlerini görebilsinler.. bu aylarda evde ısı değeri 18-22 civarında olduğu varsayılırsa hazır olmaları lazım. Çok fazla kızıştırıcı yem vermeyin. bu sefer çiftleşme sonucunda erkek dişiyi halan daha yuvada yatarken rahatsız eder ve yumurtalara zarar verir..

Cevapla
gul 28 Şubat 2016 - 10:13 PM

Merhabalar. Bu gun balkonuma saka kuşu gelmiş ucamiyordu eve aldim kontrol ettim biraz bir bacagina basmama gibi hali vardi baskada hersey normaldi ama hiç su icmiyor yem yemiyor oylece sessiz duruyor azıcık suda aspirin eritip parmagimla icirdim sonra ayagina normal basmaya basladi ama hala kendisi su yem almiyor ne yapabilirim ölsün istemiyorum

Cevapla
senol 25 Mart 2016 - 12:16 AM

İskete Konusunda Yardım Rica ediyorum. İSKETE İdeal Kafes Boyutlari ve Kafes Nasıl Olmalıdır. Kuş Yemi İçin Öneriniz Nedir. Genelde Bu aylarda Ne Kadar Sıcakta Durmali. Rahatsız Olmamasi İçin Sakın yer mi Gerekiyor ( Ben oturma Odasinda Duvarda LED TV nin Üstünde ki Terek de Tutuyorum. Tv Sesinden rahatsızlık Duyar mı Acaba ? Uyku İçin Daha Sakın Bi yere mi almak gerekiyor ? Tül Aldim yarıya Kadar Kafese Sarılı Tülde Şu an. Kuşun Bu Aylarda Kullanabileceği Vitamın vermek Gerekiyor mu Acaba ?

— Kusura Bakmayın Yeni Olduğum İçin Kafamdaki sorulari tek tek Sormam gerekiyor Yanlış Bişey Yapmamak İçin. Yoksa Kuşun Ölümüne Mahal Verecek Bişey yapmak İstemiyorum. İsketeler İnsana Çok alıştığı Söylendiği İçin İsketeyı tercih Ettim. Şimdiden Saygılar Sunuyorum Cevabinizi Çok İvedi Bir Şekilde Merak Ediyorum. Kolay Gelsin

Cevapla
Serinofil 15 Nisan 2016 - 2:35 PM

Doğa kuşları için satılan karışık yemleri tercih edin. Yem harici mama hazırlayabilirsiniz. Haşlanmış yumurta verebilirsiniz. Ve bulabilirseniz un kurdu da vitamin protein olarak iyi gelir. TV den uzak tutmanız daha iyi olacaktır. Doğa kuşu olan iskete insana alışabilir ama bir muhabbet kuşu, papağan kadar beklenti içinde olmayın. Rahatsız edilmemeyi sever. Ani hareketlerden korkabilen bir kuştur. Evde çocuk varsa mutlaka onun ulaşamayacağı yerlerde olmalı.. Alışabilmesi için tülü daha aşağı indirebilirsiniz. Böylelikle zamanla size aşinalık kazanır. Elinizi kafese sokacaksanız sakin ve yavaş hareketlerle sokun.. Uyku kuşlarda insanlardaki gibi değildir. Doğal olarak akşam karardığında uyuyabileceği bir yerde ve sabah aydınlandığında uyanıp rahatlıkla ötebileceği yerde olması kuşun rahatlığı için en iyi tercih olur.

Cevapla
Cicek 31 Mayıs 2016 - 3:27 PM

Meraba , onceden bir kus beslemisligm yok ancak babamin bi arkadasi saka kusu getirmis ve bize verdi, dediklerinizden bileziksiz olanlarin dogadan alinmasi yasak olanlar oldugunu anladm. Bu kusta dogadan alinmis sanırım, hatta iki ay oluyomus alinali, bana dun geldi. Baya arastirdim bakabilirim aslinda ama vicdanm el vermiyo. Dogaya salmak istiyorum internette kucuk suruler halinde yasadigini okudum , simdi salsam acaba dogaya adapte olur mu ? Yasamini normal bi sekilde surdurur derseniz ormanda serbest birakicam ama bu sicaklarda tek basina adapte olamaz derseniz bakmayi düşünüyorum.

Cevapla
Duygu 27 Haziran 2016 - 5:21 PM

Bugün bir yavru saka buldum evimizin bahçesinde, yuvadan düşmüştü geri koyduk bütün gün gözlemledik annesi gelir diye ama gelmedi. Bizde aldık oradan ne yapacağımızı bilmiyoruz yardım ederseniz sevinirim

Cevapla
Sakıp Topdağı 7 Temmuz 2016 - 11:33 AM

Selamın aleyküm, benim kuşum eve geleli 1 ay oldu 1-2 hafta terasta ( televizyon izlediğimiz yerde ) durdu ve kabarıp ağzını açıyordu yani değişik hareketleri oluyordu diye bende odama getirdim dediğiniz gibi köşeye koymuşum 2 günde bir 3 günde bir hava alması için balkona çıkarıyorum yemini 2 günde bir değiştiriyorum . Kuş kendisi kafeste darlanıyormuş gibime geliyor sizce kafesini açıp dolanmasına izin vermelimiyim ? oda içerisinde camlar kapalıyken yani biryere çarpma olmaz demi ? eskiden yanına gelince korkuyordu şimdi korkmuyor.

Benden Saka kuşu sahiplerine bir tavsiye . Hergün 1 saatinizi ona ayırın gerçekten faydalı oluyor . eğer 1 adet kuşunuz varsa youtubeden saka kuşu yazarak videoları dinletin onlara .
Kendisini yalnız hissetmesin.

Hocam birde banyo işini tam anlayamadım . açıklarsanız sevinirim.

Cevapla
özgür burak 21 Kasım 2016 - 8:08 PM

slm benim bir saka kuşum var 3 gündür besliyorum sorun yok ama şu sorunu var bazen hiç yerinde durmaz ordan buraya zıplar ve yem yer bide bu kuş benim odamda kaliyor güneş cıkınca balkona çıkariyorum sorun olurmu günlük temizligini yapiyom ve hiç ötmüyor neden acaba ???**

Cevapla
Serinofil 21 Kasım 2016 - 9:52 PM

Olmaz.. bakımına özen gösterin erkek şaka ise ötmeye başlar zamanla

Cevapla
asildurus 31 Aralık 2016 - 1:36 PM

2 tane baştankara aynı salmada yaşarmı salmam 1 e 50 cm

Cevapla
Burcu nazlı 27 Haziran 2017 - 11:40 PM

Bende Yeni tüylenmeye başlayan saka kuşu var ama nasıl beslenecekler bi bilgim Yok ölmelerini istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla
Tamer 16 Ocak 2018 - 2:22 PM

2 tane disi sakam var ayri kafeslerde melez yapmak istiyorum oneriniz nedir?

Cevapla
Serinofil 23 Ocak 2018 - 1:47 PM

melez için erkek saka x dişi kanarya çiftleştirmeniz daha uygundur.

Cevapla
engin 19 Mayıs 2018 - 11:14 PM

selam… bahçeme 4 metre genişlik 12 metre uzunluk 2 metre yükseklik olacak şekilde salma yapmayı düşünüyorum… bu salmada sakaları üretebilirmiyim ve kışın soğuklarda bir sorunla karşılaşırmıyım

Cevapla

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.