Akgerdan saka eşlemesi ve beyaz saka elde etmek

Üretim konusunda ese attigimiz akgerdan sakalarimizin verecekleri yavrulari yüzdeler ile tablolarda isleyecegiz.
İlk tablomuzda orjinal bir erkek akgerdan saka ile dogalrenk disi saka eslemesinden çikabilecek yavrulari göreceğiz.

AKGERDAN x DOĞAL RENK SAKA


İkinci tablomuzda ise iki orjinal akgerdan eslesmesinden çikabilecek yavrular görülüyor.

 

AKGERDAN x AKGERDAN


Görüldügü üzere yillarca efsane beyaz saka diye anlatilan beyaz sakanin  iki orjinal akgerdan saka eslesmesinden çiktigidir.

Son tablomuzda ise beyaz saka ile akgerdan saka eslesmesi sonuçlarini görecegiz.

BEYAZ  x AKGERDAN


Tablolarda verilen yüzdeler   gösterilen eslesmelerde çíkma ihtimali olan yavrulari göstermektedir yanliz bu demek degildirki örneğin iki akgerdani eslestirdigimizde  yumurtadan çikan 4 yavrunun bu yüzdeleredeki gibi cikmasi , yavrularin 4 ü de ayni  olabilir veya yarisi gibi.

 

Kaynak:http://www.akgerdansaka.tr.gg

İlginizi Çekebilir

4 yorum

Enver Soycan 24 Mart 2013 - 10:39 PM

Merhaba,
Doğadan yeni yakalanmış çiftleşmeye hazır (gaga beyazlanmış,ayaklar beyaz ve altı kabarmış ) bir sakam var. Bunu kanarya ile çiftleştirmek için kanaryaya nasıl adapte edebilirim ?

Cevapla
Serinofil 1 Nisan 2013 - 10:18 AM

Merhaba, kız dişi üremeye hazır bir dişi ile yan yana kafeslerde tutun. Bir kaç gün sonra dişi kuşun kafesine yuva ve malzemesini takın. Dişi kuş yuvayı örmeye başladığında erkek sakanızı yanına salın. Erkek saka hazırsa büyük oranda çiftleşeceklerdir.

Cevapla
EMRE 5 Şubat 2014 - 10:44 AM

Yazıdan okuduğum kadarıla bu ak gerdan saka ile normal saka eşledikten sonraki elde edilen akgerdan yavrularında beyaz saka elde edilme ihtimali var yoksa iki ak gerdan saka da oluyormu.

Cevapla
Serinofil 5 Şubat 2014 - 12:04 PM

Bu söylemiş olduğunuz tamamen nasip işi. iki normal saka birbirleri ile eşleşip ak gerdan yavru verdiği de olabilir. Bunun sebebi bu normal sakaların genlerinde ak gerdan saka geni taşımalarıdır. Yani atalarında akgerdan özelliği olan bir sakanın yavrularının da akgerdan çıkma olasılığı yüksektir .

Cevapla

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.