Ana Sayfa Irklar ve CinslerDoğa KuşlarıFlorya Sahibi florya kuşunundan ne ister?

Sahibi florya kuşunundan ne ister?

Florya kuşunda ilk dikkat edeceğiniz önemli hususlar sırayla şunlardır:

  1. Uzunluk
  2. Tertip
  3. Orijinallik
  4. Cömertlik

1- Uzunluk:

Florya kuşu uzun ve nefesli ötmesiyle ünlüdür. Florya kuşunda arayacağımız ilk şey nefesli olmasıdır. Bunu anlamamız hiçte zor değildir sadece dikkatli dinlemek ve Florya kuşunun makara dediğimiz nameyi öterken o nameyi nasıl tuttuğudur. Pes ten ve mülayim tutuyor ve makarayı uzatıyorsa ve dudağının ucuyla makarayı üfleyerek tutuyorsa bu kuşun nefesli yani yollu olduğuna işarettir. Böyle kuşları ayırmak gerekmektedir.

2- Tertip:

Florya kuşunda ikinci önemli aranan özellikte tertiptir. Bunu kısaca şöyle tarif edelim; bir nameyi öten Florya kuşu arka arkaya 4 kez ve daha fazla ötmesine tertip deriz. Yani kuşumuz bir düz kurbağa makarası öttüğü zaman aynı makarayı 4 kez ve daha fazla ötmesi makbuldür. Bir ondan bir bundan name ötmesi iyi sayılmaz.

3- Orijinallik:

Kuşumuzun makaraları orijinal sesler olması gerekmektedir. Bunu da şöyle sıralamak gerekirse; Florya kuşu doğadaki sesleri taklit ederek ötmektedirler. Mesela kurbağa makarasını öterken aynı sesi çıkartması gerekir. Düşük seste öterse basık olur ki büyük hata sayılır veya makarayı kırık öterse kırık seste hatadır. Bizim anlayacağımız taklit ettiği sesin hakkını vermesi gerekir. Bunu yapamıyorsa ve sesi eziyorsa, basıyorsa, kırıyorsa kısaca bu hataların tümüne çır deriz.

4- Cömertlik:

Cömertlikte özünden anlaşılacağı üzere girdiği her toplumda öten kuştur. Bu tür kuşlar atak olur ve devamlı dövüşmek isterler kısaca bu tür kuşlara bizler dövücü ve cömert kuş deriz.

ilk başta Florya beslemek isteyen dostlarımın bu 4 ana unsura dikkat etmesi gerekmektedir. Bundan sonraki yazılarımda Florya kuşunda olan nameler, Florya kuşunda hata olarak kabul edilen nameler,Florya kuşunda dikkat edilmesi gereken bakım ve kuşu topluma alıştırma, kafesine alıştırma, teknikleri üzerinde olacaktır.

Florya kuşunun ana lisanı çır dediğimiz bozuk bir namedir bunun dışında öttüğü bütün nameler taklittir. Florya kuşu bir taklit ustasıdır. Saka papitlerini ötmesine şaşır mamalısın bunları genelde ders nameleri arasında yapar saka gibi ötmesi kuşunuzun bozuk ötmesi anlamına gelmez.

Florya kuşunun ötme şekli makara şeklinde olur eğer makaraları öterken düzgün ötüyorsa sorun yok demektir kuş dikilip ötmeye başlayıncaya kadar Florya kuşuna bozuk veya iyi dememiz yanlış olur.

Öttüğü makaralar orijinalse yani basık, ezik, kırık değilse kuş iyidir birde orijinal ötebilir ama makara peşine tufe dediğimiz nameyi yapmaması ve bir makarayı öterken bitirmeden diğer başka bir makaraya atlaması yani geçme yapmaması gerekmektedir bunları eni yi baharda ötüm sezonun da anlamak mümkün olur.

 

Kaynak: İnternet muhtelif adresler

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.