Sarı kiraz kuşu (Emberiza citrinella)

Sarı kiraz kuşu (Emberiza citrinella), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmıştır. Ayrıca sarı çintesarı yelve olarak da adlandırılır.
Fiziksel özellikleri
Sarı kiraz kuşu, güçlü ve 15.5–17 cm boyunda bir vücuda sahiptir. Kalın, tohum kırıcı bir gagası vardır. Erkekler, açık sarı renkli bir başa, sarı alt kısma ve kahverengi çizgili bir sırta sahiptirler. Dişiler daha soluk renkli ve alt tarafları daha çizgilidir.
Üreme ve Beslenme
Kuşların doğal besini tohumlar, yavruları beslerken ise, tohumlarla birlikte böceklerdir. Yuvalarını yere yaparlar. 3-6 arası yumurta, kiraz kuşunun kılımsı yuva özelliklerini taşıyan yuvalarında bulunur.
Yaşam alanı
Avrupa ve Asya’da kuşların çoğu yerleşiktir, fakat bazı kuzey kuşları kışın güneye göç ederler. Açık alanlar ve çalılık ve ağaçlar bulundukları yerlerdir. Kışları küçük sürüler halinde toplanarak göç ederler.
Dağılımı
Avrupa’dan Asya’ya kadar olan bölgelerde bulunur. Bununla beraber, 1862’de Yeni Zelanda’da da tanımlanmıştır. Günümüzde Yeni Zelanda’da ciddi şekilde sayısı azalmakta olan Avrupa’dan daha fazla bulunması muhtemeldir.
Diğer
Avusturyalı piyanist, Karl Czerny, sarı kiraz kuşunun şakmasının, Beethoven’nın 5. Senfonisinin ilham kaynağı olduğunu ileri sürmüştür.

 Sarı kiraz kuşu (Emberiza citrinella) Ötüşü:

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Kaynak: Wikipedia

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.