Bülbül Ötüşlü Kanaryacılık – 6

YEM ÇEŞİTLERİ, ÖZELLİKLERİ  VE KARIŞIK YEM HAZIRLANMASI
   Kanaryalarımıza verilecek yem çeşitleri çok fazladır. Her yem çeşidinin içerdiği vitamin, mineral ve protein özellikleri nedeniyle kanaryamızın sağlığı açısından ayrı bir özellik taşır. Kanaryalarımıza karışık yem verilmesi yavru iken sağlayacağımız alışkanlıkla olmalıdır. Bu alışkanlığı kazanan kanarya kesinlikle yem dağıtmaz. Yem çeşitlerini 4 grupta toplayabiliriz.
I. TEMEL GIDA TOHUMLARI :
1. KUŞ YEMİ (ASPUR): Buğdaygiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. %11- 15 oranında protein ve glüten içerir. Nişasta yönünden de zengindir. %12 su, %2 yağ, %1.8 mineral %68-70 oranında karbonhidrat bulunur. Ayrıca B vitaminleri grubundan B1 vitamini (tiyamin), B2 vitamini (riboflavin ve niyasin) ile az miktarda A vitamini içerir.
2. KENEVİR TOHUMU: Kendirgiller familyasından Orta Asya kökenli bir yıllık bir bitkidir. Oldukça yağlı olan tohumları içerdiği yağın özelliği nedeniyle şişmanlatıcı bir özelliği yoktur. Fazla miktarda verildiğinde ishale sebep olur ve döl azaltıcı özelliği nedeniyle tohumsuz (dölsüz) yumurta adedi çoğalır.
3. KETEN (Zeyrek)  TOHUMU: Kendirgiller familyasından bir – iki yıllık otsu bir bitkidir. Kahverengi yatsı taneleri %30 – 35 yağ içerir. Şişmanlatıcı özelliğe sahiptir. Kuvvet verici, astım bronşit iyileştirici özellikleri  vardır.
4. ŞALGAM TOHUMU: Turpgiller familyasından çok yıllık bir bitkidir. Adi şalgam (Yabani – Rapiska ) ve yağ şalgamı denilen 2 alt türü vardır. %33 oranında yağ içerir. Besin yönünden çok zengin bir tohumdur. Ayrıca B ve C vitaminleri ile kalsiyum içerir. Uyarıcı özelliğe sahip olduğundan erkek kuşun ötmesi için ve eş zamanı faydalıdır. Kabızlığı giderir. Çok miktarda verilirse ishale sebep olur.
5. DARI (Akdarı – Sarı darı ): Buğdaygillerden bir yıllık bir bitkidir.  Ak – sarı ve kırmızı olmak üzere 3 çeşidi bulunur. Kırmızı darının kabuk yapısı sert olduğundan verilmemelidir. Yüksek oranda karbonhidrat , %10 protein , %3 – 4 yağ , kalsiyum ve az miktarda demir ayrıca B1 vitamini ve B2 vitamini (nikotinik asit) içerir. Fazla verilirse ishal yapar.
6. RAPİSKA ( Yaban Şalgamı): Turpgiller familyasından çok yıllık bir bitkidir. Küçük siyah renkli tohumları acımtırak bir tada sahiptir. Az miktarda verilmelidir.
7. İ ÇYULAF: Buğdaygillerden bir yıllık bir tahıl bitkidir. Yüksek oranda karbonhidrat, %13 oranında protein , %7,5 oranında yağ ayrıca kalsiyum, demir, B1 ve B2 vitamini içerir. Serinlik verici tüy parlaklığı sağlayıcı nefes darlığı ve bayılmalara karşı iyileştirici özelliklere sahiptir.
II. KIZIŞTIRICI TOHUMLAR :
8.NİGER:  Afrika kökenli bir bitki tohumudur. Uyarıcı özelliği nedeniyle eş zamanı ve ötüş için faydalıdır. Yağlı bir tohum olduğundan fazla verilmemelidir. Renk verici özelliği de bulunur.
9. TURP TOHUMU (Kırmızı – Siyah – Beyaz): Turpgiller familyasından bir veya iki yıllık bir bitkidir. Anayurdu Asya kıtasıdır. Etli meyveleri her ne kadar acımsı baharatlı ise de tohumlarında bu acılık bulunmaz. İştah acıcı ve uyarıcı özelliği vardır. Devamlı ve orantılı bir şekilde verilmelidir. İştah acıcı özelliği nedeniyle kanaryalar istekli olarak tüketirler. Ayrıca hastalık önleyici özelliği vardır.
10. HAŞHAŞ TOHUMU ( Siyah – gri – beyaz- kırmızı): Gelincikgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Renklerine göre içerdiği yağ oranı farklılık gösterir. Ana yurda Anadolu ve Asya’dır. Tohumlarının kesinlikle uyuşturucu özelliği yoktur. Bileşiminde Linoleik  ve oleik asitlerinin oluşturduğu %44 – 50 oranında yağ bulunur. Kuvvet verici ve iç ve dış yaraları iyileştirici özelliği vardır.   Karışık yem olarak verilebileceği gibi verilecek mamanın içine de katılmalıdır.
11. HARDAL TOHUMU: Turpgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Kökeni Afrika’dır. %30 yağ, protein müsilaj ve glikozit içerir. Bronşit ve nefes darlığı giderici özelliği yanında eklem rahatsızlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, üretkenliği arttırır. Her türlü göz rahatsızlıklarına özellikle (Katarak) iyi gelir.
12. TERE TOHUMU: Turpgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Kökeni Akdeniz bölgesidir. Bileşiminde kükürtlü uçucu yağ mevcuttur. Cinsel uyarıcı özelliğe sahiptir. Mafsal ağrısı ve felce karşı iyi gelir. Nefes darlığını gidericidir.
13. ROKA TOHUMU: Turpgiller familyasından bir yıllık  otsu bir bitkidir. Kökeni Akdeniz bölgesidir. Uçucu yağ ve C vitamini içerir. Kızıştırıcı ve ferahlık verici özelliğe sahiptir. Eklem ve mafsal ağrılarına iyi gelir.
14. KARA HİNDİBA TOHUMU: Yabani radika  olarak da bilinir. Sütümsü bir özsu içeren çok yıllık otsu bir bitkidir. Anayurdu Avrasya’dır. Taraxacine adlı acı bir madde içerir. Kuvvet verici bronşit giderici özelliklere sahiptir. Tarımı yapılmadığından piyasada satılmaz. Meraklılarınca Mayıs – Haziran aylarında toplanmalıdır.
15. ISIRGAN OTU TOHUMU:  Isırgangiller familyasından Urtica cinsini oluşturan  ılıman bölgelerde yaygın olarak yetişen bir – iki yıllık otsu bir bitkidir. Formik gibi organik asit ile histanil asetil , kolin ve bol miktarda A ve C  vitaminleri içerir. Kızıştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir. Yara ve şişlere iyi gelir. Özellikle tüy dönüklüğü, ur için faydalıdır. Cinsel gücü arttırıcı, nefes darlığı giderici, eklem ağrılarını iyileştirici ve kan yapıcı özelliklere sahiptir.
16. REYHAN ( FESLEGEN) TOHUMU: Ballıbabagiller familyasından bir yıllık otsu bir bitidir. Kökeni İran ve Hindistan taraflarıdır. Bileşiminde metil kovikol (Estragde) ve %1 oranında uçucu bir yağ bulunur. Kızıştırıcı, yatıştırıcı, sindirim kolaylığı sağlayıcı, öksürük giderici özellikleri yanında, özellikle ağız yaralarına iyi gelir.
17. YONCA TOHUMU: Baklagiller familyasından Avrupa kökenli çok yıllık otsu bir bitkidir. Bol miktarda C vitamini içerir. Kızıştırıcı ve ağrı kesici özelliğe sahiptir.
18. DEVEDİKENİ TOHUMU: Deve kengeri  – Meryem Ana dikeni – Sütlü kenger gibi adlarla da bilinir. Boş tarla veya yol kenarlarında kendiliğinden yetişen bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. Kızıştırıcı, iştah acıcı özelliklere sahiptir. Cinsel uyarı özelliği vardır. Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Tarımı yapılmadığından ancak aktarlarda satılmaktadır. Meraklılarınca Temmuz ayı içinde toplanabilir. Temmuz ayından sonra tohumlara  haşaratlar  musallat olmaktadır.
       
III. FAYDALI DİĞER TOHUMLAR :
19. LAHANA TOHUMU ( Kırmızı – Kara – Beyaz ): Turpgiller familyasından bir bitkidir. Düşük kalorili, B ve C vitamini ile kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller yönünden zengindir. Nezle ve bronşite iyi gelir. Cinsel gücü arttırıcıdır. Ses kısıklığını giderir. Bağırsak parazitlerini yok eder. Hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Göze kuvvet verir. Mafsal ağrılarını giderir. Kan yapar kabızlığı önler.
20. MARUL TOHUMU (Göbekli – Kıvırcık ): Asteraceade familyasından bir bitkidir. Çeşitli mineraller yanında bol miktarda A ve C vitamini içerir. İştah açıcı ve hastalıklardan koruyucu balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Cinsel arzuyu hafifletir.
21. KARNABAHAR TOHUMU: Turpgiller familyasından bir bitkidir. C vitamini yönünden çok zengindir. Ayrıca kalsiyum ve fosfor gibi mineraller içerir. Cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir.
22. BROKOLİ TOHUMU: Turpgiller familyasından bir bitki olup anayurdu Akdeniz yöresi ve Anadolu’dur. A ve C vitamini yönünden zengindir.
23. SEMİZOTU TOHUMU: Semizotugiller familyasından anayurdu Sovyetler Birliği olan bir bitkidir. B1,  B2   ve A vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineraller içerir. Parazit düşürücü özelliğe sahiptir. Cinsel gücü azaltır. Eş zamanı fazla verilmemelidir.
24. PATLICAN TOHUMU: Patlıcangiller familyasından ana yurdu Asya olan bir bitkidir. Ayaklarda oluşan pullanma ve yaralara iyi gelmektedir.
25. HAVUÇ TOHUMU: Maydanozgiller familyasından otsu bir bitkidir. Ana yurdu Afganistan’dır. A vitaminince zengindir. Ayrıca C ve B1, B2 vitaminlerini içerir. Parazit düşürücü cinsel gücü arttırıcı iştah ve ses açıcı, yaraları iyileştirici özellikleri vardır.
26. KEREVİZ TOHUMU: Maydanozgiller familyasından iki yıllık otsu bir bitkidir. Ortadoğu kökenlidir. Bileşiminde %2 – 3 oranında uçucu bir yağ bulunur. Ayrıca A, B ve C vitaminleri içerir. Cinsel gücü arttırıcı, iştah açıcı özelliklere sahiptir. Ayak rahatsızlıklarına iyi gelir. Yağlanmayı özellikle şişmanlığı önler.
27. LABADA TOHUMU: Kuzukulağıgiller familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. Kuvvet verici özelliğe sahiptir.
28. PAZI TOHUMU: Ispanakgiller familyasından bir yıllık bir bitkidir. Ana yurdu Akdeniz bölgesidir. A, B ve C  vitaminleri yönünden zengindir. Ayrıca Kalsiyum içerir. Ur’lara karşı ve bronşite iyi gelir. Hazmettirici iştah açıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir.
29. KIRMIZI PANCAR TOHUMU: Ispanakgiller familyasından bir bitkidir. Protein, şeker, B1 – B2 , C ve A vitaminleri içerir. Renk verici özelliğe sahiptir. Tohumları hafifçe ezilerek   verilmelidir.
30. PIRASA TOHUMU: Zambakgiller familyasından soğanla yakın akrabalığı olan Ortadoğu, Akdeniz kökenli bir bitkidir. A, B1-B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum gibi mineraller içerir. Kan yapıcı, hazmı kolaylaştırıcı, kabızlık giderici, cinsel gücü arttırıcı özellikleri vardır. Tohumlar sert olduğundan bir şişe ile hafifçe ezilmelidir.
31. REZENE TOHUMU: Maydanozgiller familyasından bir yıllık  otsu bir bitkidir. Güney Avrupa ve Anadolu kökenlidir. Uçucu bir yağ olan anetol ve fenkon içerir. Nefes darlığı astım ve mafsal ağrılarına iyi gelir. İştah açıcı özelliği vardır. Tohumları (meyveler) ezilerek verilmelidir.
32. SÜPÜRGEOTU TOHUMU: Fundagiller familyasından alçak boylu bir çalıdır. Mafsal ve eklem ağrılarını giderici özelliği vardır.
33. SOĞAN TOHUMU: Zambakgiller familyasından iki yıllık otsu bir bitkidir. Bazı bilim adamlarına göre ayrı bir familya olarak tanımlanır. Güneybatı Asya kökenlidir. Bileşiminde bol kükürtlü uçucu bir yağ bulunur. Ayrıca A,B,C vitaminlerini içerir. Cinsel gücü arttırıcı tüy parlaklığı sağlayıcı, bronşit önleyici özellikleri vardır. Tohumları kesinlikle soğan kokmaz. Tohumları sert olduğundan ezilerek verilmelidir.
 
34. KOLZA TOHUMU: Turpgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Daha çok tohumlarından yağ çıkarılmak için üretilir. %40 – 50 oranında  yağ içerir. Bu yağ sağlığa zararlı erusik asit içermektedir. Çok az miktarda karışık yem olarak verilmelidir.
35. ASPİR TOHUMU: Yalancı safran olarak da bilinir. Asteraceae familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Yağ oranı oldukça yüksektir. Mafsal ağrılarına iyi gelir. Parazit düşürücü özelliği vardır. Protein yönünden zengindir. Tohumu beyaz renkli küçük, ayçiçeği tohumuna benzer. Kabukları sert olduğundan bir şişe ile ezilerek verilmelidir. Bu yem Florya kuşunun en çok sevdiği yemdir.
36. KOZMOS ÇİÇEĞİ TOHUMU: Asteraceae familyasından bir yıllık çiçekli süs bitkisidir. Tohumları ince uzun, niger  tohumunun üç katı büyüklüğündedir. Renk verici özelliğe sahip olan bu tohumlar tarımı yapılmadığı için meraklılarınca toplanmalıdır.
IV. SIHHAT TOHUMLARI:
37. SUSAM TOHUMU:  Fedaliaceae familyasından bir yıllık bitkidir. Çok eski çağlardan beri  tohumları için yetiştirilmektedir. %44 – 60  oranında yağ içerir. İştah açıcı cinsel gücü arttırıcı , kuvvet verici özellikleri vardır. Karışık yemin yanında mama içinde katılmalıdır.
38. AYÇİÇEĞİ ÇEKİRDEĞİ: Günebakan – gündöndü – günçiçeği olarak da bilinir. Asteraceae familyasından bir yıllık  otsu bir bitkidir. Ana yurdu Kuzey ve Güney Amerika’dır. Yağ oranı çok yüksektir.  Kuvvet verici, cinsel gücü arttırıcı özelliklere sahiptir.
39. BADEM: Gülgiller  familyasından bir ağacın meyvesidir. Kuzeybatı Asya kökenklidir. %50 sabit bir yağ içerir. Ayrıca emulsin adı ile bilinen su eşliğinde glikoz veren bir enzim, hidrosiyanik (prussik) ve benzaldint adı ile bilinen acı badem esansı ( uçucu yağ) bileşiklidir. Yumuşatıcı, parazit düşürücü özellikleri vardır. Bileşiminde ayrıca protein, kalsiyum, demir, fosfor, B1 ve C vitamini az miktarda bulunur. Çok verilmesi halinde ishal yapar. Çiğ olarak ve ezilmiş şekilde verilmelidir.
40. ANTEP FISTIĞI (Çam Fıstığı): Sakızağacıgiller familyasından bir ağacın meyvesidir. Basit yağ ve protein oranı çok yüksektir. Cinsel gücü arttırır.  Vücut geliştirici, yumuşatıcı özellikleri vardır. Çiğ olarak ve ezilmiş şekilde verilmelidir.
41. FINDIK: Huşağacıgiller familyasından  bir ağacın meyvesidir. Yağ, karbonhidrat ve proteince çok zengindir. Ayrıca fosfor, kalsiyum gibi mineraller yanında B1-B2 ve E vitaminleri içerir. Yağ oranı %50 dir. Kuvvet verici, cinsel gücü arttırıcı özelliklere  sahiptir. Çiğ olarak ezilerek verilmelidir.
42. FISTIK: Baklagiller familyasından Güney Amerika kökenli bir bitkidir. Bileşimin de yaklaşık % 47 – 55 arasında yağ, %25 – 30 protein, %6 – 21 arasında karbonhidrat ayrıca mineral , B1- B2 ve C vitaminleri bulunur. Kuvvet verici, iştah açıcı özellikleri bulunur. Çiğ olarak ezilerek verilmelidir.
43. CEVİZ: Cevizgiller familyasından bir ağacın meyvesidir. Yağ oranı çok zengindir. Bir çok değerli vitaminler içerir. Cinsel gücü arttırır. Hastalıklara karşı koruyucu özelliktedir. Taze veya kuru yaprağından elde edilen su parazit düşürücü ve zehirlenmelere karşı kullanılır. Ayrıca renk verici özelliğe sahiptir.
44. İÇ FISTIK (Pilavlık Fıstık): Çamgiller familyasından bir tür fıstık çamı ağacının tohum ve meyvesidir. Yağ oranı %46 dır. Ayrıca protein ve selüloz içerir. Kuvvet verici, dişide yumurta yapıcı, mafsal ağrıları giderici felce karşı iyileştirici özellikleri vardır.
45. KABAK ÇEKİRDEĞİ: Kabakgiller familyasından helvacı kabağı – kestane kabağı olarak da bilinir. Protein, karbonhidrat ve A vitamini içerir. Kuvvet verici cinsel gücü arttırıcı  parazit düşürücü özellikleri vardır. Çekirdekler çiğ olarak kırılıp kabukları ayrıldıktan sonra ufak parçalara bölünüp verilmelidir.
46. KARPUZ ÇEKİRDEĞİ: Kabakgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkinin meyvesinin çekirdeğidir. Ana yurdu Afrika’dır. A ve C vitaminleri içerir. Cinsel gücü arttırıcı özelliği vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir. Kemik geliştirici özelliğe sahiptir. Kırılarak verilmelidir. ,
47. KAVUN ÇEKİRDEĞİ: Kabakgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkinin meyvesinin çekirdeğidir. Ana yurdu Orta Asya kökenlidir. Bronşite iyi gelir. Yara iyileştirici özelliği vardır. Erkek kanaryada dölü çoğaltır. Ezilerek verilmelidir.
48. HİNDİSTAN CEVİZİ İÇİ ( Kıyılmış): Arecaceae familyasından palmiye türü bir ağacın meyvesidir. Yağ oranı çok yüksektir. Cinsel gücü arttırıcı ve erkek kanaryada dölü, dişi kanarya yumurtayı çoğaltıcı özelliğe sahiptir. Hazır olarak satılmaktadır.
A.    TEMEL GIDA TOHUMLARI
Cinsi                         Miktarı (Gr.)
Kuş Yemi (aspur)………… 1.000
Kenevir…………………….. 150
Keten (Zeyrek)…………… 100
Rapiska…………………….. 100
Akdarı………………………. 50
Şalgam………………………. 50
Yulaf içi…………………….. 50
Sarı Darı……………………. 50
B.  KIZIŞTIRICI TOHUMLAR :
 Cinsi                         Miktarı (Gr.)
 Niger………………………… 50
 Kırmızı turp tohumu……. 20
 Siyah turp tohumu………. 20
 Beyaz turp tohumu……… 20
 Beyaz haşhaş tohumu….. 10
 Siyah haşhaş tohumu…… 10
 Kırmızı  haşhaş tohumu.. 10
 Gri haşhaş tohumu……… 10
 Hardal tohumu…………… 25
 Tere tohumu……………… 25
 Roka tohumu…………….. 25
 Kara hindiba tohumu….. 25
 Isırgan otu tohumu…….. 25
 Yonca tohumu…………… 25
 Deve dikeni tohumu……. 25
 Reyhan tohumu…………. 25
C.    DİĞER TOHUMLAR
Cinsi                                  Miktarı (Gr.)
Kırmızı Lahana tohumu….. 25
Beyaz Lahana tohumu……. 25
Kara lahana tohumu………. 25
Göbekli marul tohumu……. 25
Karnabahar tohumu………. 25
Brokoli tohumu…………….. 25
Semiz otu tohumu…………. 25
Patlıcan tohumu……………. 25
 Havuç tohumu…………….. 25
Kereviz tohumu……………. 25
Kırmızı pancar tohumu….. 25
Labada tohumu……………. 25
Pazı tohumu………………… 25
Pırasa tohumu……………… 25
Rezene tohumu……………. 25
Süpürge otu tohumu…….. 25
Soğan tohumu …………….. 25
Kolza tohumu……………… 10
Aspir tohumu……………… 10
Kozmos tohumu………….. 15
D.    SIHHAT TOHUMLARI
Cinsi                                       Miktarı (Gr.)
Çiğ Susam…………………………… 25
İç Badem……………………………. 25
Antep fıstığı………………………… 25
Fındık………………………………… 25
Fıstık…………………………………. 25
Ceviz…………………………………. 25
Pilavlık iç fıstık……………………. 25
(Bunlar çiğ olarak temin edilip küçük parçalar haline getirilmelidir.)
Kabak çekirdeği………………….. 25
Karpuz çekirdeği…………………. 25
Kavun çekirdeği………………….. 25
Hindistan cevizi içi (kıyılmış)… 25
Ayçiçeği çekirdeği içi…………… 25
——————————————————————-
                             TOPLAM :  2.650 gr
Bu yem karışımını hazırlayıp iyice karıştırdıktan sonra yemliklere koymalıyız. Böyle bir karışımla beslenen kuşumuzun her zaman sağlıklı ve sıhhatli olduğu görülecektir. Hele ki tüy dökümü zamanında kuşun bu devreyi hiç zorlanmadan atlatması bu karışık yemin verilmesi sayesindedir.
Tüy dökümü ve ötüşe geçme zamanında soğutulmuş ıhlamur suyu içine karıştıracağımız toz haline getirilmiş nöbet şekeri kuşumuzun hem ses güzelliğini sağlayacağı, hem de ötüşüne hançer kazandıracağı görülecektir. (Bu bilgi için İstanbul Aksaray Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve bu gün için Türkiye’nin en iyi Bülbül Ötümlü Kanaryacıları arasında olan sayın Gündoğan GÜNAÇAN’a ayrıca teşekkür ederim.)
Kış mevsimi ve özellikle soğuk havalar da uzak müsabakalara götürdüğümüz kuşumuza bir ballık içinde bal ile karıştırılmış zerdeçal (pilavlık zerde olmayıp kirli sarı renkte toz halindedir. Tadı hafif acımsı olup bu toz baharatçılarda satılmaktadır.) verilmelidir.
BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ KANARYA’NIN MÜSABAKALARA HAZIRLANMASI :
Üzeri örtülmüş kanarya ile artık biraz daha fazla ilgilenmemiz gerekmektedir zira o bütün öğrendiklerini bize söylemeye başlayacaktır. Tabi ki bunu söyletmenin bir yolu olmalıdır. Kuşun tepki göstererek  ötüşe geçmesini sağlayacak bazı hareket veya sese alıştırılması gerekir. Bunun da en güzel yolu 2 madeni paranın birbirine sürtülmesi şekli ile çıkarılacak ses kuşun tepki göstererek ötmesini sağlamaktır. Diğer başka usuller ise kuşun ders aldığı bandın çalınması veya bülbül sinyalini kendi ağzımızla yapabiliyorsak bunu yapmaktır. Bu devrede örtünün kanaryamızın hiç tanımadığı kalabalık bir ortamda ötüşe geçmesi için büyük bir önemi vardır.
Ara sıra kanaryamızı kalabalık toplum olan yerlerde öttürmeye çalışmamız kuşumuzun yabancılık  çekmesini önleyecektir.
Bülbül ötüşlü kanarya yetiştirmek ne kadar önemli ise kuşu müsabaka da öttürmek de başka bir deyişle jokeylik de bir o kadar önemlidir. Bir çok yetiştiricimiz müsabaka da kuşu öttüremeyip hayal kırıklığına uğramaktadır. Oysa ki müsabaka için kuşumuzu hazırlamada hiç usanmadan fırsat buldukça değişik  üç beş ortamda ötmesi için devamlı uğraşmamız gerekir.
MÜSABAKA DA ÖTMEYEN KANARYALAR :
Bir seneye yakın zaman emek vererek yetiştirilen Bülbül Ötüşlü kanarya müsabakada belirlenen süre içinde ötmemesi herkes den çok sahibini üzmektedir.
Kanaryanın müsabakada ötmeyişinin sebepleri neler olabilir; Bunun iyice araştırılması ve gerekli önlemin alınarak takip eden müsabakada böyle bir durumla karşılaşılması önlenmelidir.
1.    Daha önceki bölümlerde bahsedildiği üzere Bülbül Ötüşlü olarak yetiştirilen kanarya layıkıyla değişik yer ve kalabalık içinde ötüşe alıştırılmamış olabilir.
2.    Kanarya tamamen baba ötüşüne geçmemiş ve ötüş için hazır değildir.
3.    Kanarya tahrik edilince ötme alışkanlığına alıştırılmamış olabilir.
4.    Hepsiden önemlisi kanaryaya bilinçsizce yapılan uygulama olabilir.

[box type=”info”]
Yazar: Besim GÜLBAKAN
Kaynak: http://bahadirgulbakan.blogspot.com
Not: Bu yazı dizisi Syn. Bahadır GÜLBAKAN aracılığı ile Syn. Besim GÜLBAKAN’dan izin alınarak www.serinofil.com’da yayınlanmıştır.Tüm hakları yazarın kendisine aittir.
[/box]

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.