Ana Sayfa Faydalı makaleler Kanarya kumu hazırlanışı

Kanarya kumu hazırlanışı

Kuşlarımız malumunuz üzere miğdeleri olmadıklarından yedikleri sert yemleri kum vasıtası ile taşlıklarında öğüterekden hazma geçirirler. Taşlıklarında yeteri miktarda kum bulamıyan kuşlarımız yedikleri yemleri gereği kadar öğütemediklerinden bu yemlerdende besi olarak yeterince faydalanamazlar, durum böyle olunca kuşlarımız ileriki zaman içersinde vitamin ve mineral eksikliğinden hastalanıp ölümlerine sebebiyet vermiş oluruz.

Kainatta hürbir vaziyette yaşıyan kuşlar bu gereksinmellerini gayet rahat birşekilde sağlıyorlar oysaki kafes ortamında yaşıyan kuşlarımızın böyle bir şansıyok olduğundan tamamı ile bizlere muhtaçlar,bizlerde doğada var olupda onların faydalandığı meteryalleri kafes ortamında onlara teğmin etmekle mükellefiz.

Şimdi burada sizlere yıllar boyu kuşlarıma hazıladığım kum karışımından bahsedmek istiyorum.

İnce dişli dere kumu, denizde dalgaların kıyıya taşıdığı ölmüs İSTİRİDYE kabuklarının parçalanmasıyla oluşan kum büyüklüğü parçacıklar, aynı büyüklükde GIRİT parçacıkları, haşlanmış YUMURTA ‘nın kabuk zarı alınmış KABUĞU, MÜREKKEP BALIĞI KEMİĞİ ve MANGAL KÖMÜRÜ’nü rendeleyip tozunu ayırdıkdan sonra metal havanda ezilmiş PİRİNÇ tanecikleri ve ANASONu’da dahil ederekden bir güzel harmanlarsak Kum karışımımız hazır hale gelmiş olur. Bu karışımımızı kuşlarımızın kafeslerinde sürekli bulundurmamız gerekir. Bu onların TEMEL BESİ ihtiyaçlarıdır.Yalnız Sülfamezetin gibi Sülfat gurubu ilaçlar verildiğinde bu mineralleri kaldırmamız gerekir yoksa ilaçla aksi etkileşim yapıp ilacın çökeltileşmesine sebebiyet verir. (Tabiatdan topluyarakdan yapacağımız karışım maddelerini kesinlikle temizliğinden şüphe duymadığımız alanlardan almalıyız)

Hüseyin İPEK – 2004

 

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.