Çilek İspinozu (Red Waxbill)

Tanım :

Ortalama yaşam süreleri 8 yıl, boyları ise 10 cm civarında olan bu kuşların anavatanı Asya’dır.

Çilek İspinozlarının erkeklerinin çok net ve çok güzel, flüt sesini andıran ötüşleri vardır.

Erkek kuşlarda görülen diğer bir özellik ise; üreme dönemlerinde, tüylerinin göz alıcı bir parlak kırmızı renlere bürünmesi ve bu tüylerin üzerlerinde beyaz noktalar olmasıdır. Üreme dönemi dışında bu tüyler matlaşarak kahverengi bir görünüm alır. Dişilerde bu özellik görülmez iken, üreme dönemlerinde kuyruk renkleri siyahlaşarak göğsünde sarılıklar belirir.

Çilek ispinozları kuluçka dönemlerinde, çevrelerinde kırmızı renkli kuş istemezler.

Bakım :

Geniş kafeslerde bakımları kolaydır. Kafesin içini sahte bitkilerle süslediğimiz zaman kuşlar, hem kendilerini doğal ortamda sanacaklar hemde bu bitkiler onları üremeye teşvik edecektir.

Kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için kafesden mürekkep balığı kemiğini eksik etmemek gerekir. Ayrıca kafese ayrı bir yemlikte veya yemlerinin içine bir miktar kuş kumu koymamızda fayda vardır.

Diyet :

Karışık darı ve kanarya yemi favori yiyecekleri olmakla birlikte, yeşilliği, çimlendirilmiş yemi, yumurta mamasını ve canlı yemi severek tüketirler.

Cinsiyet Ayrımı :

Erkek kuşlar üreme dönemlerinde parlak kırmızı tüylere sahip olurlar ve bu tüylerin üzerlerinde beyaz noktalar vardır. Dişilerin ise üreme dönemlerinde kuyruk renkleri siyahlaşarak göğüste sarı renk belirir.

Üretim :

Mahremi seven kuşlardır. Yuva ayrımı yapmazlar. Sepet yuva veya kutu yuva verilebilir.  Yuva malzemesi olarak; tüy, hindistan cevizi lifi, yumuşak kuru otlar veya telyiz ipi verebiliriz. Nisan – Ekim ayları arası üreme dönemleridir.

Genellikle 4 – 5 arası yumurta yapan bu kuşlar, son yumurtaya doğru kuluçkaya yatarlar ve kuluçka süreleri ortalama 12 gündür. Yavrular ortalama 21 günlükken anne babadan bağımsızlaşırlar ve 7 aylık civarında cinsel olgunluğa erişirler.

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.