Kanaryanın Tarihçesi

Kanarya ‘nın vatanı Afrika kıtasının kuzey bati kıyılarına yakın ve altı adadan meydana gelmiş bulunan Kanarya takım adaları (Canari veya Laspalmaz adaları) dır. Bu adalar 1402 yılında Normandiyalı JEAN De BETHANCOURT adlı bir maceraperest tarafından zapt edilip Kastil (Castille) krallığına bağlanmıştır. Bu adalardan alarak getirdiği yeşil, sari renkli kanaryaları kral Charles VI’a hediye etmiştir.

Yine Afrika kıtasının batısında bulunan Maderè ye Acorès adaları ile Afrika’nın güneyindeki Cap ilk ye yabani türlerinin yaşadığı yerlerdir. Renkli tabiat ve bol güneş altında güzel ve farklı ötüşler yapan bu küçücük ,kuşlar Tabiatçı Olina’ya göre 1622 yılında bahsi geçen adalara çıkan İspanyol denizcilerini ilgilendirmiş ve yerlilerin kullandığı muhtelif usullerle yakalayarak gemilerine yüklemişler , Avrupa’ya getirirlerken Venedik açıklarında gemileri batmış salıverdikleri kanaryalar Elbe adasına ve İtalya kıyılarına uçmuşlar, oralarda yerleşerek zamanla üreyip çoğalmışlardır. Gerek buralarda yakalanan kanaryalar ve gerekse daha sonraları Afrika adalarından Avrupa’ya getirtilen yabani kanaryalar kısa bir zamanda kafes hayatına alıştırılmışlardır. Önceleri asilzade saraylarında Özel kuşhanelerde bakılan ye yetiştirilen kanaryalar, zamanla halk arasında geniş talep görmüştür..

17 . yüzyıldan itibaren bilhassa Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ye Hol1anda’da fenni bakim ve yetiştiriciliğe başlanmıştır. 1709 yılında Fransa kraliyet sarayı kuşhaneleri müdürü Hervieux De Chantelaup’a göre şekil ye renkleri ile Ötüşleri değişik 29 çeşit evcil tür elde edilmiştir. Ve 4 cinste melez (Katir) mevcut imiş. Elde edilen evcil kanaryalar yabani kanaryalardan daha cüsseli olmuştur.

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.