Yanık tedavisi

Ocak, tava, tencere, içecek gibi çok sıcak nesnelere dokunma nedeniyle oluşan yanıklara, acilen soğuk su (BUZ DEĞİL) ile müdahale edilmelidir ve acil durumlarda danıştığınız hekimin de görüşü sağlanmalıdır.Hekim gözetimi sağlanıncaya kadar aşağıda önerilen destekleyici bakım uygulanmalıdır:

Etkilenen tüm bölge ılık bir tuzlu çözelti ile temizlenmelidir.

Enfeksiyon, ana problem olduğu için, yaralar, düzenli olarak (ağrı/acı dindirici özelliği de bulunur) Neosporin’le veya noncaustic iodine ile tedavi edilmelidir.. Neosporin’in kullanımı, büyük özenle ve yalnızca gerekli durumlarda yapılmalıdır (hekim değerlendirmelidir). Neosporin, bakteriyel hastalıklar içindir ve kuşun bakteriyel hastalığı yoksa yararlı olmayacaktır.

Neosporin’le bağdaştırılan riskler vardır:
1) Kuşlar, bu merhemin sürüldüğü bölgeleri gagalayıp yutabilir.
2) Merhem, tüylerde hızlıca yayılabilir ve kaplanan tüyler yalıtkan özelliğini yitirerek kuşun üşemesine yol açabilir.

İçmesi için katkısız Pedialit (Marketlerde bebek reyonunda bulunabilir) verebilirsiniz. Onun elektrolitlerini arttıracaktır.

Aloe Vera suyu veya jeli, düzenli olarak kullanıldığında yatıştırıcı ve tedavi edici özelliği vardır. * Not: Aloe Vera pek çok kuş için yararlıdır ancak nadiren bazı kuşlar reaksiyon gösterebilir. Bir parmağınızla kuşun ayağına sürüp 24 saat boyunca bırakın ve tepki verip vermediğini gözlemleyin.

Ilık ve sakin bir ortamda tutulabilmesi için kuşu bir “Hasta kafesi”ne yerleştirin. Sıvı içecekler sağlayın. Hasta kuşun iyi yediğinden emin olun, aksi halde, elle/tüple beslemek zorunlu olabilir.
Yaralar iyileşinceye kadar gagalanmasını engellemek için diğer kuşlardan uzak tutun.

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.