Giardia Hastalığı ve Tedavisi

Giardia, hem içme hem de kullanılan diğer sularda bulunan bir parazittir ve bulaştığı canlıların, insan, kuş ve diğer hayvanlar, bağırsaklarında (genellikle onikiparmakbağırsağı) yaşar.

Kuşlar

Parazitler, çoğunlukla cockatiel, muhabbetkuşları, lovebirdler, gri-yanaklı papağanlarda bulunmasına rağmen kuşların herhangi bir türüne de bulaşabilir. Giardia, bulunduğu ortamda azımsanmayacak bir süre yaşayabilir, bundan dolayı hastalık, kirli bir ortamda (kafes, salma, vb.) bulunan kuşlarda kolayca ortaya çıkar.
Giardia, genellikle belirti vermez veya göreceli olarak hafif bulgulara neden olur. Bir hayvan veya kişiye bulaştığı andan itibaren, parazit, bağırsakta yaşar ve dışkıya geçer. Çünkü parazit dış bir kabuk ile korunur, vücudun dışında ve çok uzun süre yaşayabilir. Giardia hastalığı, Birleşik Devletler’de suyla geçen hastalıkların en bilinenlerindendir.
Fiziksel Bulgular
Çeşitli fiziksel problemlere neden olabilir. Bulaşan kuşlarda tüy yolma dahil, akut, kronik veya tekrarlayan ishal (ishalle birlikte kötü bir koku ve aşırı sümüksü yapı meydana gelebilir), stres, uyuşukluk, anoreksi ve ağırlık kaybı ve tedavi edilmezse ölüm görülür. Parazitin, besinler ve yağlı metabolizmanın emilimi ile bulaştığına inanılır.

Kuşlarda deri, çok kuru ve kaşıntılı olabilir ve bu, onların tüylerini yolmasına sebep olur. Giardia nedeniyle bilinen yolma biçimi; genellikle, göğüste, kanatların altında, uylukların iç tarafında, omuzlarda ve bazen alt arka bölgede kelliktir. Belirti göstermeyen taşıyıcılar var olabilir ve diğer kuşlar için hastalığın taşıyıcı kaynağı olabilirler.
İnsanlarda, ishal, gaz veya karın ağrısı, suluya yakın yağlı dışkı, mide bozukluğu, bulantı, kusma şeklinde türlü bulgulara neden olabilir. Bu bulgular, kilo kaybı ve susuz kalma olarak da görülebilir. Yine de bazı insanlar veya hayvanlarda, herhangi bir şekilde hiçbir bulgu yoktur. Giyardiyazın, bulaşıcı potansiyele sahip olduğu düşünülür (İnsanlara geçebilen).

Test Etme

Giardia’nın teşhisi zor olabilir. Hareket edebilen trofozoit formlarını bulmak için çeşitli taze dışkı hücrelerini incelemek zorunlu olabilir. Bulaşmış kuşlar sürekli olmaktan çok, aralıklarla trofozoit ve kist dökebilirler.

Günümüzde veteriner hekimlerce kullanılan Giardia testleri:

 • Üç renkli Dışkı testi: Giardia parazitinin kendisi için testlerdir (En güvenilir metot).
 • ELISA: Kuşun parazitle mücadele eden antikorları için testler.
 • Crypto Giardia: IFA paneli ve dışkı boyama
Oto-test, ekonomik bir alternatiftir ve bu bilgiler ışığında uygundur. İlk sabah dışkı toplamanın, parazitin bulunması için en iyi fırsatı sağlayacağını bilin. Dışkı örneğinin, dakikalar içinde taze toplandığına emin olmak da önemlidir. Çünkü Giardia, aralıklarla boşaltılır, giyardiyazdan şüphelenilirse birkaç dışkıyla ölçümleme yapılmalıdır. Üç ardışık gün alınan örnekler test edilmelidir.
İyi haberler, giardianın tedavi edilebilir bir hastalık olduğudur.
 • Antiprotozoal ilaçlar (Ronidazole, Flagyl, Metronidozole, Ipronidazole gibi) Giardiosis’i tedavi etmek için kullanılır. Dimetridazole (Emtryl) in de etkili olduğu söylenir. Üreticiler, bunu elle besleme formülü ile birlikte, kursak iğnesi kullanarak beş gün boyunca her on iki saate bir kullanmaktadırlar.
 • Hastalığın tekrarlamasını engellemek, yeniden bulaşmaması ve bakteri düzeyinin artmaması için dışkıyla kirletilebilen su tasları sulukla değiştirilir.
 • Kekik otu: Avrupada bulunabilen kekik otu dünyadaki en yararlı gıdalardan biridir , elmadan 42 kez, patatesten 30 kez daha çok antioksidan özelliktedir. Buna ek olarak, o, soğuk algınlığına neden olan bakterilerle savaşan antimikrobiyal bileşiklerle yüklüdür ve araştırmacılar onun, giardiayı da yok ettiğini bulmuşlardır. Fayda sağlamak için, her gün yiyeceğinize serpmeniz veya ambalajında yazan talimatları uygulamanız gerekir. Taze bitkilerin, sağlık için çok büyük faydaları vardır — kekikotu da içeren organik bir bitki bahçesi düzenlemek isteyebilirsiniz!
Önleme
Katkısız, kuru, kirletilmemiş yiyecek ve barınma sağlayın. Fazla doldurmaktan kaçının. Su, kirlenmemiş olmalı. Klor her zaman Giardia’yı öldürmez. Maalesef, kuştaki tüm parazitlerin yokedilmesinde başarısızlıkla karşılaşmak ya da yeni bir hastalığın başlamasına neden olmak bilinen tekrarlardır.
 • Birçok hastalık yapıcı organizma/toksin hava ve su yoluyla geçer. Bir hastalık probleminden şüphelenirseniz (veya bir önlem almak isterseniz) lütfen kuşlarınızın içme suyunu arıtma ve havalarını filtreleme olanaklarını araştırın.
 • Aşağıdaki ürünler, Giardia hastalıklarının tedavisinde veya ona karşı aşılamada suyu saflaştıran ve/veya test eden ürünlerdir. Lütfen kuşlar için dozunu ve emniyetini kararlaştırın. Tedaviden daha önemli olan korumadır. İyi bir filtreleme sistemiyle günlük içme suyunu saflaştırmaya çalışın.
İlgili Ürünler (Lütfen kuşlarınızın güvenliği için hekime danışın)

İçilebilir su arıtımı için İyot Tabletleri (50 Tablets)

 • 30 dakika içinde kullanıma hazır.
 • 25 adet çeyrek galonluk sıvı hazırlanabilir. 1 galon suya 2 tablet.
 • Direkt olarak verildiğinde Giardia Lamblia’ya karşı etkisi kanıtlanmıştır.
Kamplar ve seyahat için idealdir
Ürün Açıklaması: İçilebilir su tabletleri, içme sularının acil dezenfekte edilmesi için tasarlanmıştır. Direkt kullanıldığında, bakteriler yönünden içilebilir kalitede su oluşturur.

Evcil Hayvanlar için Giardia ve Parasitik Zehir Giderici
Ürün Açıklaması: Kurtçukların, amiplerin ve parazitlerin geniş bir kısmı üzerinde etkili rol oynamaktadır. Barsakları güvenle temizler, hatta parazitlerin tetiklemeleri nedeniyle oluşan IBS (İrritabl Barsak Sendromu) nda da kullanılır.
İçerik: Taze pelinotu, acıağaç kabuğu, taze siyah ceviz kabuğu, neem (yalancı tesbih ağacı) yaprakları, bilva otu, embelia frenküzümü, Eclipta Alba, Phyllanthus Amarus, gentiyan kökü ve taze zencefil kökü içermektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.