Kanarya Beslenmesinde Bilinmesi Gerekenler

- Faydalı Makaleler -

Kanarya Beslenmesinde Bilinmesi Gerekenler

 • Suda çimlendirilmiş yem (tohum şeklinde olanlar), normal yemlerden 4 kat daha fazla vitamin içerir.
 • Vitamin A’nın eksikliğinde kuşta görme problemi ve ışığa karşı aşırı duyarlılık gözlenir.  Yumurta,taze yapraklı gıdalardan vitamin A sağlanabilir.
 • B1 vitamini ile vücut hücrelerinin kontorlü sağlanır.Bu vitamin tüm yemlerden sağlanabilir. B2 -B3 ve B6 vitaminleri de taze yapraklı gıdalardan sağlanabilir.
 • Sağlıklı vücut organları ve organelleri için vitamin C gereklidir. Taze yapraklı gıdalardan, turunçgillerden elde edilebilir. Bu vitaminin sağlanmasının ana sebebi kılcal damarlara kadar kanın pompalanmasını kolaylaştırır ve ayak-bacak gelişiminde pozitif rol oynar.
 • Vitamin D’nin ana foksiyonu vücuda alınan kalsiyum ve fosfatın absorbe edilmesini ve kullanılmasını kolaylaştırmaktır. Güneşin U-V ışınlarından ,yumurtadan,süt ve yemlerden sağlanabilir. Vitamin D nin eksikliğinde dişilerde yumurtlayamama problemi ve yumurtada bulunan embriyonun gelişiminde sorunlar yaşanır.
 • Günlük verilen temiz su sayesinde vücuda alınan proteinlerin ve karbon hidratların sindirilmesi esnasında kimyasal reaksiyonlarda kolaylık, çabukluk ve verim elde edilir.
 • Protein tüylerin oluşmasını sağlayan ana kaynaktır. Biyokimyasal reaksiyonlarda katalizör görevi görür ve enzimlerim oluşumunu sağlar. Nitrojenin ana kaynağıdır. Bu sayede hastalıklara karşı direnç sağlanır.
 • Besinlerden alınan karbon hidradlar C.H ve O içerir. Kuşa enerji verir ve solunumunu pozitif etkiler. Kimyacılardan alınan glucodin kimyasalı gıdalara katılarak verilirse karbonhidrad alımının kesin çözümü olur. Fazla alınan karbonhidrad sayesinde kışın vücutta fazla yağ tutulabilir. Bundan dolayı soğuktan korunduğu gibi dişilerin yumurtalık bölgeleri içinde ana besin kaynağı durumunu alır. Bu sayede üreme zamanı gelmiş dişi sadece kan dolaşımı ile gelecek besinlere bağlı kalmaksızın üreyebilecektir.
 • Kış ayları esnasında vücuda alınan yağ vücut sıcaklığının ayarlanmasına yardımcı olacaktır. Bunun ana kaynağı balık yağıdır.
 • Keten ve nijer hidrokarbon içermektedir. Vücut sıcaklığını kontrol etmeye yardımcı olur, yaz aylarında verilmemelidir.
 • Eşleme döneminde yumurtlayamama problemi yaşayan dişi hemen hastahane kafesine alınmalı ve ısı 30-32 dereceye ayarlanarak, kıç bölgesi yağlanan dişi hemen içeri konularak nijer takviyeli şekilde beslenmelidir. Bu duruma sebebiyet veren hususlar; tam hazır hale gelmemiş olunması ve aşırı yağlı durumdaki dişinin eşlenmesi. Bu durumlara engel olmak için kış sezonunda dişi kuşlar yeterince geniş kafes veya salmalara alınmalıdır ki uçuş egzersizleri yapabilsinler. Yüksek oranda şekerli besinlerde aynı sorunlara neden olurlar.
 • Üreme zamanında kalsiyum kemiği bıçak sırtıyla toz haline getirilerek mama ile verilmelidir. Bu kalsiyum eksikliğine kesin çözümdür.
 • Dişi ve erkeğin eşlenmesi konusundaki zamanlama son derece önemlidir.Bu konuda temel kural şudur; kuşlarınız sabah saat 06.00′da yapay aydınlatma yapılmaksızın yem yemiyorsa, asla eşleme yapmayınız.
 • Eşleme konusunda temel besin değerleri ayalanarak erkek, dişiden bir ay önce hazır hale getirilmelidir. Besin değerleri yükseltilerek istenilen zamandan daha önce hazır hale getirilen dişiler eşleşme stresine girerler.Bu yüzden besin değerleri çok iyi ayarlanmalıdır.
 • Kafesler yuvalık takılması esnasında yuvalığın üst kısmının tünekten 2,5 cm.yukarıya gelecek şekilde ayarı yapılmalıdır.Yuva yapma malzemesi olarak yıkanmış,kurutulmuş halı altı ipliği ve yumuşak malzeme olarak yosun kullanmalıdır.
 • Eşleşme sezonuna hazırlanan kuşlara haftada 3 kez banyo verilmelidir. -Erkek ve dişi tamamıyla eşe hazır ise 2 gün öncesinden aradaki paravan hafif aralanmalı ve kuşlar birbirleriyle görüş açısına getirilmelidir.Dişinin beslenmesine aynı şekilde devam edilerek, banyo sabah saatlerinde verilmelidir.İkinci gün yuvalık ve bir miktar yuva yapma malzemesi kafese konularak dişinin yuva yapmaya başlaması gözlemlenir ve ikinci günün sonunda kuşlar eşleştirilmek üzere birleştirilir.
 • Eşleme sonrasında yumurtalar sahtesi ile değiştirilir ve 3 cü günün akşamında tüm yumurtalar yuvalığı bırakılır ve kuluçka süresi başlatılır.
 • Yavrular çıkmadan önce yuva altına odun talaşı konulmalıdır. Bu sayede yuvadan düşen yavruların zarar görmesi engellenmiş olur. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse yavru zeminden alınarak avuç içinde 3 dakika vücut sıcaklığına gelene kadar tutulduktan sonra yuvaya konur.
 • Yavrular 17-18 güne geldiklerinde kafese tekrar yumuşak malzeme sağlanmalıdır ve böylelikle yavru kuşların yolunması engellenmelidir. -5. veya 6. gününde bilezik takılarak numaralanan yavrular, 21.günündede renkli bilezikler yardımı ile anne-babalarına göre sınıflandırılır. -21.gününde yavru kuşlar zeminden yem yemeye başlarlar,ayrı kafese alınmış bu yavrular için kafesin altı kağıt ile kaplanmalı ve her gün bu kağıt değiştirilmelidir.Birkaç gün tünek konulmamalıdır. Küçük bir tabakta iyice süt emdirilmiş ekmek,su teresi ve yumurta sarısı konmalıdır.3. veya 4. günün sonunda ise yerden 2,5 cm yükseklikte tünek yerleştirilir. Beslenme olarak ilk 10 gün süt miktarı azaltılarak ekmek verilmeye devam edilir.4-5 Haftalık olmuş yavrulara artık çimlendirilmiş tohum vermeye başlanır ve tüy zamanına kadarda devam edilir.-5 Haftalık olan kuşların kafesine yarışma kafesi bağlanmaya başlanır. Bu kafesin içine bir adet tünek konmalıdır.
 • Eğer herhangi bir sebepten dolayı kafesin içerisine elinizi sokmanız gerekirse, ürkmemesi için onunla konuşmanız son derece faydalıdır.

Üreme sezonu esnasında yaşanan hayal kırıklıkları sırasıyla şöyledir:

 • Dişinin yumurtlayamaması (genellikle 2. kuluçkada rastlanır.),
 • Boş yumurtlaması, yumurtladığı yumurtalar arasında birden fazla gün geçmesi,
 • Yumurtaya yatmaması,
 • Dişinin yavruları beslememesi.
 • Tüm bu problemleri aşmak amacıyla 3 veya 4 çift kuş aynı anda eşe atılmalıdır ve bu sayede yuvadan yuvaya yavru-yumurta transferi kolayca mümkün olabilecektir.
Kaynak:
 1. ERCAN KOÇOĞLU-Ankara Ornitholoji Derneği Başkanı – (KUŞ DÜNYASI-Nisan:2002-Sayı:2)

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.