Vitaminler

Vitaminler ve bulundukları besin kaynakları:

  • A VİTAMİNİ: Muz, portakal, domates,havuç, yeşil lahana, kayısı, maydanoz, ıspanak, marul, erik, kereviz, patateste, yumurta sarısında bulunur. Göz problemlerini ve körlüğü önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.  Ayrıca sindirim sisteminde oluşan ülserleri tedavi eder; soğuk algınlığına ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudu korur. A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu için de önemlidir. Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Yetersiz verilirse bünyenin gelişimi durur, hastalıklara karşı direnç azalır.
  • D VİTAMİNİ: Ispanak,pancar,lahanada bulunur. Vücuttaki kemiklerin gelişimini sağlar,kireç oranını ayarlar,yetersiz olursa kuşun kemikleri ve gagası kolay kırılır.
  • B VİTAMİNLERİ: Ispanak, domates, lahana, dereotu, yeşilbiber, yumurtada bulunur. Yetersizliği durumunda gelişme bozuklukları, kabızlık, sürgün, sinir sisteminde bozukluklar ortaya çıkar.
  • E VİTAMİNİ: Hurmada, marulda, galeta ununda, yumurta sarısında, ıspanakta bulunur. Vücudun cinsiyet hormonlarını düzenler, canlılık, kudret ve üretimi sağlar.
  • C VİTAMİNİ: Yeşilliklerde ve turunçgillerde bulunur. Vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır, kuvvetlendirir.
  • K VİTAMİNİ: Lahanada, kenevirde, ıspanakta bulunur. Kanda bulunan hemoglobinin maddesini takviye eder, kansızlığı önler.
  • U VİTAMİNİ: Lahanada bulunur. Karaciğeri kuvvetlendirir.

İlginizi Çekebilir

1 yorum

m.salih 14 Nisan 2017 - 12:11 AM

selamlar, hocam kanaryalarıma yumurta vermessem bir sıkıntı olurmu? erkek kanaryada yağlanma olurmu saygılar

Cevapla

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.