Ana Sayfa ÜretimBülbül Ötümlü Kanarya Bülbül Ötüşlü Kanaryacılık – 2

Bülbül Ötüşlü Kanaryacılık – 2

GİRİŞ
Kanarya besleme merakı 15. asrın sonları ile 16. asrın başlarında  bir tutku haline gelmiş ve günümüzde artan bir hızla devam etmektedir. Bülbül Ötüşlü Kanarya yetiştirilmesi ise sanırım Dünya’da yalnız Türkiye’mize has bir tutkudur.
Bu uğraşı 1970’li yıllardan başlayarak bu günkü duruma gelmiştir. Bu uğraşının başlamasında öncü olan derneklerimiz Ankara, Bursa, İstanbul, Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği, Eskişehir, Konya, Sakarya, İzmit Kanarya Sevenler Dernekleridir.  Her ne kadar Bülbül Ötüşlü Kanarya yetiştirilmesi ile uğraşılmasa da diğer bir çok derneklerimiz, bu işe gönül vererek gerek yarışmalar düzenlemiş veya yapılan bütün yarışmalara  katılarak  desteklemişlerdir.
İlk zamanlarda az miktarda kaliteli Bülbül Ötüşlü kuşlar yetiştirilmekte iken bu gün için işin ilmine vakıf olan meraklılarca insanı hayrete düşürecek şekilde Bülbül nağmeleri ile Öten yetiştirilmiş kanaryalar görülmektedir.
Takdir edilir ki çok zor bir uğraşıyı gerektiren ve bilgi isteyen Bülbül Ötüşlü Kanarya yetiştirilmesi, çoğunluk kanarya besleyen meraklılarımızca daha kolay ve göze hitap eden Irk kanaryalarının  yetiştirilmesi ve beslenmesi yönüne iterek, Bülbül Ötüşlü Kanarya yetiştirilmesi uğraşının son yıllarda durma noktasına geldiği bilinmektedir.
Ne var ki ülkemize has çok güzel bir uğraşı olan Bülbül Ötüşlü Kanarya yetiştirilmesini her ne sebeplerle olursa olsun bu işe gönül vermiş meraklılarımızı vazgeçirememiştir.
Bu hususta bazı derneklerimizce düzenlenen “Bülbül Ötüşlü Kanarya Müsabakası” bunun en güzel  bir kanıtı olarak ortaya çıkmaktadır.  Bülbül Ötüşlü Kanarya yetiştirilmesinin daha güzel bir duruma gelmesi için bu konuya mevcut tüm Kanarya Derneklerimizin el birliği içinde çalışması gerekir.
Bir gerçek bir çok Bülbül Ötüşlü Kanarya yetiştiricisi meraklılarımız ile bu işe yeni başlayacak olanlar çok bilgiden yoksun bir durumdadır.
Bu işe uzun yıllar gönül vermiş bir kişi olarak Tüm bilgi ve birikimlerimi bir kitap haline getirerek hislerim beni bu konuda kişilere faydalı olmaya yöneltti. Tabi ki bunda bu hususta gerekli çalışmayı yapmam için meraklı arkadaşlarımızın da rolü büyüktür.
Eğer bu konuda meraklılara faydalı olabilirsem kendimi mutlu hissedeceğim.

[box type=”info”]
Yazar: Besim GÜLBAKAN
Kaynak: http://bahadirgulbakan.blogspot.com
Not: Bu yazı dizisi Syn. Bahadır GÜLBAKAN aracılığı ile Syn. Besim GÜLBAKAN’dan izin alınarak www.serinofil.com‘da yayınlanmıştır.Tüm hakları yazarın kendisine aittir.
[/box]

İlginizi Çekebilir

3 yorum

yakupmert 5 Temmuz 2013 - 9:07 PM

Kanaryam bu videonun en başındaki gibi ötüyordu. Ama artık ötmüyor. Acaba nasıl eski haline geri gelir ?
http://www.youtube.com/watch?v=DjzwL5gK6SQ

Cevapla
Serinofil 8 Temmuz 2013 - 12:48 PM

Tüye girdiği dönemlerde kanaryalar ötmez veya az öteler. Yemini-suyunu, vitamin vb ihtiyaçlarını karşılayın keyfi yerine geldiğinde yeniden ötmeye başlayacaktır.

Cevapla
Gözde Acar 14 Kasım 2014 - 10:10 AM

merhabalar ilk defa bir kanarya sahibi oldum ve şimdi ne yapacağımı bilemiyorum biraz heyecan biraz korku ötmesi için eğitmem gerekiyor galiba ama kanarya seslerini nereden indirebilirim bana yardımcı olabilir misiniz

Cevapla

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.