Timbrado nağmeleri ve puanlamalar

F.O.C.D.E. ve C.O.M standartlarıdır;

[box type=”info”]1- TİMBRE (Zil, çan veya çıgırak):

”R” sessiz harfi ve ”İ” sesli harflerinin birleşiminden oluşan devamlı ritim ve metal sesinin hareketleridir.(ririririririri…)

Pozitif puan: 9[/box]

[box type=”info”]2- VARİACİONES RODADAS (Karışık makaralar):

Aynı ses biçiminin değişik tonlarda ve ses yüksekliğinde ötümüdür.(rororororo,rururururururu….)Burada hecelerde bir devamlılık ve sesin gittikçe yükselmesi olmalıdır.Bu namede süre,dönüşler ve ses derinliği kesinlikle aranır.Alçak bir tondan başlar,devamlılıkla gittikçe ses yükselir.Kuşun tam nefesi bitecek gibi olurken birden ses yükselmeye başlar.

Pozitif puan: 18 puana kadar verilebilir.[/box]

[box type=”info”]3- TİMBRE AGUA (sulu zil):

Akan bir suyun çıkardığı ses kıvrımlarıdır.Aynı bir ritme sahip olmasına rağmen sesli ve sessiz harfler açıkça belli olmalıdır.(Bli bli bli bli…Gli gli gli gli…)burada berrak bir sesin büyük önemi vardır.Kuşun su seslerini ne kadar iyi öttüğünün belirtisidir.

Pozitif puan: 9[/box]

[box type=”info”]4- CASCABEL (Küçük zil):

sürekli vuruşlu ötümün bir çeşididir.(Linlinlin….)burada sondaki ”N” harfinin vuruşları önemlidir.Buradada devamlılık önemlidir.Buradada berrak bir metal sesi aranır.

Pozitif puan: 9[/box]

[box type=”info”]5- FLOREOS (Düdük sesi):

Derinden gelen bir düdük sesini andırır.sesli ve sessiz harflerin değişimini göstermelidir.Buradada gittikçe yükselen bir değişim aranır.Belli bir sıra aranmaz,önemli olan değişik hecelerin sayısı ve sürekliliktir.(Lu lu lu… Ti ti ti … Tui tui tui..)

Pozitif puan:27 puana kadar verilebilir.[/box]

[box type=”info”]6- FLOREOS LENTOS (Yavaş düdük):

Burada daha düşük bir ritim aranır.Aynı ritimde değişik sesler duyulmalıdır.Hecelerin uzunluğu ve değişikliği aranır.(Tuii tuii tuii, Tuio tuio, Fliorio fliorio, Taa taa taa, Dooili dooili, Cueli cueli…)

Pozitif puan: 27 puana kadar verilebilir.[/box]

[box type=”info”]7- CAMPANA (Büyük çan):

Çan sesinin değişik olarak ”N”,”NK” ve ”NG” sessiz harfleri ile bitimidir.(Tan tan tan.. Tlan tlan.. Tlonk tlonk… Tonk tonk… Tang tang…)

Pozitif puan: 9[/box]

[box type=”info”]8- CLOQUEOS (Klok):

Buradada aranan sesin devamlılığı ve vuruş sayısıdır.Aynı ritimde değişiklikler göstermelidir.(Clo clo clo… Clok clok.. Clu clu.. Cluk cluk..)
Derinden gelen bir ses aranır.

Pozitif değer: 18 puana kadar verilebilir.[/box]

[box type=”info”]9-CASTANETS (Kastanyet, tahta çan):

Klokla olukça benzerlik gösteren bir sestir.Sürekli vuruşlu bir ritimle çıkmalı ve kloktan daha hızlı olmalıdır.İspanyolların geleneksel müzik aleti kastanyet ile ne kadar benzeşirse o kadar kabul görür.
(Cla cla cla… Clak clak…)[/box]

[box type=”info”]10- VARİACİONES CONJUNTAS.(Birleştirilmiş turlar):

Timbradoların ötümlerindeki namelerin arka arkaya sıralanmasıdır.Aynı ses tonunda değişik nameler olabilir.Aynı name fazla uzatılmamalı ve mümkün olan değişik seslerin sayısı fazla olmalıdır.Bazı kuşlar bir namede takılıp devamını getiremeyebilir.Buda verilecek puanı etkiler.

Pozitif puan: 27 puana kadar verilebilir.[/box]

[box type=”info”]11-SLOW WATER (Yavaş sulu):

Bu sese en iyi örnek kısmen dolu bir kovaya musluktan damlayan su sesidir.Devamlı dönen yavaş bir ritim aranır.Bütün dönüşler net bir şekilde anlaşılmalı ve sesli sessiz harfler birbirine karışmamalıdır.Başka bir tabirle kuşun dili dolanmamalıdır.(BIob blob.. Blou blou.. Bloui.. bloui..Glub glub..)

Pozitif puan: 18 puana kadar verilebilir.[/box]

[box type=”info”]12- WATER SEMİLİGADA (Fokurdayan su sesi):

Burada fokurdayan bir su sesinin değişik dönüşümleri aranır. (Blablablabla.,.Bloblobloblo…Blublubíublu …) yavaş ve sürekli bir ötüm aranır.

Pozitif puan: 9[/box]

Kaynak:http://eskanarya.org, serinofil.com

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.