Şakrak Kuşu (PYRRHULA PYRRHULA – Bullfinch – Gimpel)

Ülkemizde Trakya,Marmara,Karadeniz ormanlarında ve Orta Anadolu’nun Kuzey’indeki ormanlarda yaşar.Yerlidir.

YASAMA ORTAMI:

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Dağlık ve düzlük ormanlarda,ağaçlandırma sahalarında, sik ağaçlı ve çalılık yerlerde,kıs aylarında,bilhassa çok kar düsene kadar, üvez agami geçitlerinde, orman kenarlarında yasarlar. Özellikle kozalaklı ormanları severler.

ÜREMESİ:

Yuvasını sık ağaçlıklara yerden 1-4 metre yüksekliğe yaparlar. Reçinelileri tercih ederler.Yuvasını küçük dallardan yapar. Yuva boşluğunu likenler, tüyler, ayni şekilde ince kökçüklerle düzenler.Yuva yapımı sırasında erkek dişiye yardim eder. Esler bu esnada çok iyi gizlenirler.Yumurta şayisi 5 olup,kuluçkaya nöbetleşe yatarlar. Kuluçka süresi 12-14 gündür. Tohum yiyen şakrak kuşu uzun ve çeşitli sezonlarda çiftleşir.

BESLENMESİ:

Şakrak kuşu farklı taneler ve üzümsü meyvelerle beslenir. Ağaç, ağaççık tohumları, sert çekirdekli etli meyveler, tomurduklarla beslenirler. Yiyecek diyetleri sürekli olarak meyveden tohuma değişerek devam eder. Bilhassa şakrak taze meyvelerin tohumlarını sever.

TANINMASI:

Ergin erkeklerde, tepe, alin ve gözden çene altına kadar olan bölge mavi siyahtır. Boynun yanları, gerdan, göğüs ve karnin üst kısmi pembe kırmızı, sırtı kül rengi, kuyruk sokumu ve kuyruk altı beyazdır. Kuyruk ve kuyruk altı siyahtır. Kanatta beyaz bir bant vardır. Dişiler daha iridir. Enteresan yırtıcılarda olduğu gibi dişide kırmızı renk yerine pas kahvesi hakimdir.

BOY:16 Cm.dir.

Melez üretimi için diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.