Kanaryalarda Lipokrom: Renklerin Sırrı

- Lipokrom Rehberi -

Lipokrom, sözlük anlamı olarak derin, ful yağlı renk demektir. Renk kanaryalarında ise lipokrom, düz renklere verilen sınıflandırmadır. Bu sınıflandırma beyaz, kırmızı, sarı, fildişi ve mozaik gruplarını içerir.

Sarı ve kırmızı mozaik, tek renk olarak değerlendirilir. Fon rengi beyaz olarak kabul edilmez. Bu kuşlarda bazen lekeler olabilir, genellikle kafa veya omuz bölgelerinde görülen bu lekelere melanin lekesi denir.  Sarı ve kırmızı mozaik kanaryalar, sarı veya kırmızı lipokromun, melanin pigmenti ile birlikte bulunduğu kanaryalardır. Bu kanaryalar, yarışmalara katılamaz, ancak damızlık olarak kullanılabilirler. Ayrıca bu kanaryalar, kırmızı gözlü olabilirler.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Beyaz renkte olan kuşlara albino, Sarı renkte olan kuşlara lutino, Kırmızı renkte olan kuşlara rubino denir.

Albino kanaryalar:

Albino Kanarya

Albino Kanarya

Melanin pigmenti üretmeyen kanaryalardır. Bu kanaryalar, tamamen beyaz renktedir ve kırmızı gözlü olurlar.

Lutino kanaryalar:

Lutino Kanarya

Lutino Kanarya

Melanin pigmenti üretemeyen, ancak sarı lipokrom üreten kanaryalardır. Bu kanaryalar, tamamen sarı renktedir ve kırmızı gözlü olurlar.

Rubino kanaryalar:

Rubino Kanarya

Rubino Kanarya

Melanin pigmenti üreten, ancak kırmızı lipokrom üreten kanaryalardır. Bu kanaryalar, tamamen kırmızı renktedir ve kırmızı gözlü olurlar.

Lipokromun Yapısı ve Özellikleri

Lipokrom Kanarya - Sarı
Lipokrom Kanarya - Sarı
Lipokrom Kanarya - Kırmızı
Lipokrom Kanarya - Kırmızı
Lipokrom Kanarya - Beyaz
Lipokrom Kanarya - Beyaz
Lipokrom Kanarya - Turuncu
Lipokrom Kanarya - Turuncu

Lipokrom, yağda çözünen bir pigmenttir. Bu pigment, pteridin ve bilin bileşiklerinden oluşur. Lipokromun yapısı, kanaryaların tüylerinin rengini belirler.

  • Sarı lipokrom: Sarı lipokrom, pteridin ve bilin bileşiklerinin bir kombinasyonundan oluşur. Bu pigment, kanaryaların sarı tüylerinin renginden sorumludur.
  • Kırmızı lipokrom: Kırmızı lipokrom, yalnızca pteridin bileşiklerinden oluşur. Bu pigment, kanaryaların kırmızı tüylerinin renginden sorumludur.
  • Turuncu lipokrom: Turuncu lipokrom, sarı ve kırmızı lipokromların bir kombinasyonundan oluşur. Bu pigment, kanaryaların turuncu tüylerinin renginden sorumludur.
  • Kahverengi lipokrom: Kahverengi lipokrom, yalnızca bilin bileşiklerinden oluşur. Bu pigment, kanaryaların kahverengi tüylerinin renginden sorumludur.

Lipokromun Kanaryalarda Kullanımı

Lipokrom, kanarya yetiştiriciliğinde önemli bir rol oynar. Kanarya yetiştiricileri, lipokromun özelliklerini kullanarak, farklı renklerde kanaryalar üretebilirler.

Lipokromun kanaryalarda kullanımı şu şekildedir:

  • Lipokromun miktarı, kanaryaların tüylerinin rengini belirler. Örneğin, sarı lipokromun miktarı arttıkça, kanaryaların tüyleri daha parlak sarı olur.
  • Lipokromun türü, kanaryaların tüylerinin rengini belirler. Örneğin, yalnızca sarı lipokrom içeren kanaryaların tüyleri sarı, yalnızca kırmızı lipokrom içeren kanaryaların tüyleri kırmızı olur.
  • Lipokromun kombinasyonu, kanaryaların tüylerinin rengini belirler. Örneğin, sarı lipokrom ve kırmızı lipokromun bir kombinasyonuna sahip kanaryaların tüyleri turuncu olur.

Kanaryalarda Lipokromun Beslenmesi

Kanaryaların sağlıklı bir şekilde gelişmesi için lipokroma ihtiyaç duyarlar. Kanaryaların lipokrom ihtiyacını karşılamak için, beslenmelerine sebze, meyve ve tohum gibi besinler verilmelidir.

Kanaryaların lipokrom ihtiyacını karşılamak için verebilecekleri bazı besinler şunlardır:

  • Sebzeler: Ispanak, brokoli, havuç, mısır
  • Meyveler: Elma, portakal, muz, üzüm
  • Tohumlar: Aspur tohumu, keten tohumu, kabak çekirdeği

Sonuç

Lipokrom, kanaryaların tüylerinin renginden sorumlu olan önemli bir pigmenttir. Kanarya yetiştiricileri, lipokromun özelliklerini kullanarak, farklı renklerde kanaryalar üretebilirler. Kanaryaların sağlıklı bir şekilde gelişmesi için de lipokroma ihtiyaç duyarlar.

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.