Ana Sayfa Irklar ve CinslerDoğa KuşlarıKetenkuşu Melez üretimi: Keten kuşu (Fanyata) X Kanarya

Melez üretimi: Keten kuşu (Fanyata) X Kanarya

Keten kuşunun (Carduelis cannabina) kanarya ile Melezlendirilmesi pek kolay bir melezlendirme olmamakla birlikte, dişi olarak kırmızı kanarya kullanıldığında elde edilen melez yavruların renklerinin güzelliği tüm çabalara değecek üstünlüktedir.

Keten kuşu, kuzey ülkelerinin şarkicisidir. Sonbaharda Akdeniz yöresine iner.

Böyle bir çiftleşmeden olan melezlerin tepeleri bakir kırmızısıdır. Göğüs rengi de biraz ton farkı olmakla birlikte aşağı yukarı aynidir. Kısaca keten kuşunun neresinde kırmızı tüy varsa o kısımlar kırmızıdır. Ancak bu kırmızılık ketenkuşunda bulunan tonda değil bakir kırmızılığındadır. Keten kuşu x Kanarya melezlendirmesinden elde edilen erkeklerin bu çekici renk özelliğine karsın ayni çiftleşmeden olan dişilerin rengi oldukça soluktur ve gri renge çok yakındır.

Keten kuşu ile kanaryayı melezlendirmenler bu çiftleştirmeyi daha çok çekici renkte melez yavrular elde etmek için yaparlar. Gerçekten bu melezler içinden güzel ötücüler çıkmakla birlikte ötüş kalitesi ve niteliği açısından yeni boyutlar elde edilemez. Bu melezlerin ötüş eğitimi de, diğer melezlerin eğitiminde belirtilen kurallara uyularak sürdürülmelidir.

Keten kuşu ile kanaryanın Melezlendirilmesi, çoğu yabanıl türlerin melezlendirilmesinde olduğu gibi, doğal öğelerin kullanıldığı geniş salmalarda daha kolay ve sağlıklı gerçekleşir.

Keten Kuşu (Fanyata) Ötümü:

Kaynak: Tunceli Altinköprü – Fotoğraflar: Kürşat Akın Karaman

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.