Melez üretimi: Karabaşlı İskete X Kanarya

Yurdumuzda “Karabaşlı İskete” adıyla tanınan Carduelis Spinus’larin kanaryalarla çiftleştirilmesi, bu yabani kuşun kolay evcilleşmesi nedeniyle büyük güçlük göstermez. Ancak, karabaşlı iskete ile kanaryanın çiftleştirilmesinden elde edilen melezlerin ünü pekiyi değildir. Çünkü bu melezlerin yavruları genellikle çarpıcı ve gösterişli renklere sahip olmazlar.
Dişi olarak kırmızı renkli bir kanarya kullanıldığında “Karabaşlı İskete x Kanarya” melezlendirmesinden elde edilen yavruların baslarının siyah renkte olacağı tahmin edilirken, ilk kuşakta bu renk gri bir tona dönüşür. Beden tüyleriyse genellikle yeşilimsi sari veya en iyi olasılıkla hafif bakir tonlarında görülebilir. Buna karsın dişi olarak kırmızı renkli kanarya yerine beyaz ya da beyaz zeminli bir kanarya kullanılırsa elde edilecek yavruların daha kuvvetli renklere sahip olma olasılığı güçlenir. Bu iki türün esleşmesinden oluşan melez yavrular, genellikle isketenin çıkardığı ses tonunu iki misli yüksek bir tonda çıkarırlar. Bu da hiç makbul tutulmaz. Ancak yavrular sürekli olarak kanarya ile eğitilip hiçbir şekilde iskete sesi duymalarına olanak tanınmazsa, ikinci yılın sonuna doğru bu beğenilmeyen ses tonunu terk edip unuturlar.
Karabaşlı İskete x Kanarya çiftleşmesinden oluşan melez türler son derece taklitçidirler. Duydukları herhangi bir kus sesini büyük bir beceriyle öğrenir ve taklit ederler. Bu konunun ünlü araştırıcılarından Radde, bu türden erkek bir melezi uzun yıllar tek basına bir kafeste yetiştirmiş ve ona çeşitli kus sesleri dinletmiştir. Kuşun çıkardığı ses tonu çalı ispinozunun çıkardığı sesin ayni olmuş ve kus değişik ispinoz ötüşlerini yedi yaşına değin şakımıştır.
Yine Promtoff isimli kus bilimcisinin 1920 yıllarında kanıtladığı gibi, erkek iskete melezleri yaşamlarının ancak ikinci yılında üretken olmaya başlamaktadır. Üretken olan böyle melezler kanarya ile çiftleştirildiğinde pek çok yeni döller alınabilmektedir. İkinci kuşak olarak elde edilen melez yavrular daha açık ve güzel tonda tüy rengine sahiptirler. Böyle bir melezlere çiftleştirmesinde en uygun esler, üretken karabaşlı ispinoz-kanarya erkeği ile beyaz zeminli dişi kanarya olarak önerilebilir. iskete bir dağ kuşudur. 1200 ilâ 2000 metre yükseklikleri tercih eder. Onu daha çok ağaçların yüksek dallarında görürsünüz. Çünkü, ışığı ve güneşi sever.
Karabaşlı iskete ile melezlere yapmak normal kanarya çiftehanelerinde bile mümkün olabilmektedir. Ancak saka gibi iskete de kendine yabancı olduğunu hissettiği yumurtaları gagalayarak kırar. Bu nedenle kuluçkanın selameti açısından büyük salmalar tercih edilmelidir. Yeterince büyük ve doğal öğelerle desteklenmiş bir salmada, karabaşlı isketenin çok iyi bir baba olup yavrularını beslediği bile görülebilir.
Kaynak: İnternet

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.