Ana Sayfa Eğitim Kanarya ötüm eğitimi

Kanarya ötüm eğitimi

Haziran ayının sonu genellikle çiftleşeme sezonun sonudur. (Türkiye normal hava şartları baz alınmıştır. Bu tarih yetiştiricinin besleme şekli ve kuşların durdukları yerin sıcaklık ve ışıklandırma durumuna göre uzaya da bilir kısala da bilir.) Ötüş yarışmaları açısından bakıldığında, eğitim yerleri, besici yavru kanaryaların bakımından eğitimini sağladığı yerlerdir.

Malinua, timbrado veya harz roller gibi ötüş kanaryası türü yavru kanarya, ilk ötüşlerini öğrendiği, geliştirdiği ve güçlendirdiği kuşhanelere konur.
Besiciler için bu anlamda iki sorun ortaya çıkmaktadır.

1- Yavru kanaryaları için alınması gereken önlemler,
2- İlk ötüş derslerini katılmaları için gereken eğilimler

İlk olarak yavrulara verilmesi gereken önlemlerle başlayalım.
Yavru kanaryalar ebeveynlerine göre hastalıklara karşı daha duyarlıdırlar. Gerçekten de ilk belirtiler 6. ve 9. Hafta arasında ortaya çıkar.

Bu savaşla başa çıkmak için aşağıda yer alan önerilere bir göz atalım:

 • Sularını günlük verin ve dezenfekte ekleyin.
 • Yemin kaliteli olduğundan emin olun.
 • Kuşhaneyi sürekli temizleyin ve kum koyun.
 • En az her ay tünekleri yıkayın ve durulayın.
 • Hastalık belirtisi gösteren bir yavru fark ettiğinizde, yavruyu diğer kuşlardan ayırın ve onunla ayrı ilgilenin.

İlk eğitim tekniklerine başlamadan önce, özelliklerin direk kalıtımsal olması gerekmektedir ve yavru bu özelliklerini anne ve babasından alması gerekmektedir. Bu ilke dikkate alınmadığında yapılan tüm çalışmalar boşuna olacaktır. Ayrıca belirtilen bu özellikler çevre faktörüyle de bağdaşmaktadır. Diğer bir deyişle, kuş doğal güdülerine uyacaktır ve ötüş gücünü kalitesini örnek alacağı kuşa bağlıdır.

Bu örnek alacağı kuş yavru kuşun ortamında ilk olacak ve ötüş kalitesi olan uzman kuştur.

Kuşhanede geçen iki ay sonra, yavrular tam anlamıyla çok enerjiktir fakat hemen sonra ilk tüy dökmeye başlar. Bu aşamada daha güçlü bir beslenme metodu uygulanmalıdır.Her zamanki karışıma keten tohumu ekleyin yaklaşık 15 gün sonra, yavru ötücüler eğitimin ikinci safhasına geçmektedir. Bu andan itibaren, ilk evlerinden ayrılır, oyun arkadaşlarından ve rakiplerinden ayrılır.

Kafes yerleştirilmesi-Eğitim :
Ekim ayının ortasıdır. Çırak ötücüler birinci gençlik dönemine ulaşır. Daha büyük ve yetişkin kuşlar gibi ötmeye çalışır fakat henüz tam seviyede değildir. Kuşları ötüşe yoğunlaştırma zamanı gelmiştir. Bu zorunluluk eğlenceleri, atışmalarını aynı şekilde oyunlarını engellemeyle ortaya çıkmaktadır.

Bu ani değişikliğe yol açmak için, aşağıda belirtilen yöntemler uygulanmaktadır.

 • Uygun biçimde ayırmak,
 • Kafeslere koymak,
 • Yarı-karanlıkta bırakmak,
 • Ötüş ustası koymak.

Bu durum çırak kuşlara aşağıda belirtilenler dışında başka bir şey yapmazlar:

 • Dinlemek
 • Taklit etmek

Daha önce söylediğimiz gibi yarı-karanlıktan bahsetmekteyiz. Bu yöntem ötüş bozulmaya, aşırıya gitmeye başladığında uygulanmalıdır. Gerçektende, diğer ötücü kanaryalarından daha fazla yavru waterslager kanaryalar, çok daha coşkulu hayvanlardır. Bu anlamda, basit ve uygun bir yöntemle doğru bir çevrede sakinleştirilmelidir. Ötücü kanaryaları besicileri eğitimin bu aşamasında ilerlemek için özel bir araç meydana getirirler. Bir perdeyle kapatılmış ve rafları olan bir kabindir. Farklı ötüş kafeslerinden odunsu yada mukavva tarzında bir kapakla ayrılır. Bir nevi basit ve pratik bir kiler gibidir ve kuşa rahatlama ve dinlenme sağlar.

Besiciler ne yapması ve ne yapmaması konusunda deneysel yaklaşımda olmaları gerekmektedir.Usta ötücü tam anlamıyla birinci sınıf bir usta ötücü olmalıdır. Mükemmel kavramı bu durumu tasvir etmek için yeterli sözcük olmayıp en iyisi ifadesi kullanılmalıdır. Diğer bir deyişle “çevre etkisini” her zaman göz önünde tutmalıyız.

 • Kayıt cihazı gibi aletlerin kullanılmasından vazgeçilmelidir. Robot ve benzeri araçlar ile elde edilen ötüşler de doğru ve istenilen ötüşün kanaryaya yerleştirilmesinde istenilen verimliliği vermemektedir. Çok zengin olan diyet konusunda danışılmalıdır. Çünkü sesin keskinliğine ve tembelliğe yol açabilir.
 • Ses bakımından uyumsuz, ahenksiz, müzikal olmayan kanaryalar elden çıkarılmalıdır.
 • Sıcaklık yaklaşık 15 derece olması gerekir.
 • Çırak ötücülerin sağlık yapısı sürekli olarak kontrol edilmelidir.
 • Hastalık belirtisi gösteren kuş tedavi edilmeli ve bunun için ayrılmalıdır.
 • Bu anlamda, kafeslerin bakımı yapılmalı yiyecekler temiz olmalı ve sular değiştirilmelidir.

Yarışmalar için uygulamalar-Eğitim:
Kafeslerdeki ötüş derslerinden birkaç hafta sonra, yavru kanaryalar değerli ötücü, vasat ötücü ve kusurlu ötücü olarak ortaya çıkmışlardır.
Bu anlamda seleksiyon yani seçim gerekmektedir.Yarışmalar için uygulama aşamasında bu işlem yapılmalıdır. Bu uygulama aşamasında ilerlemek için, kafesler gölge alandan alınır bir ampulün aydınlattığı alana konur. Bu işlem aynı anda 4 kafesin alınması ile olur.

Örnek Harz Roller ötüm eğitim videosu:

Uygulama aşağıda belirtildiği gibi olur:

 • Hakemler için kuşları insan huzuruna alıştırmak.
 • Değerlendirme safhasında yaşanan koşulları oluşturmak.
 • İstenilen zamanda kuşlara ötmeyi öğretmek.
 • Malinois’in içinde bulunduğu kafesler bir masanın, sıranın, şöminenin pelerini gibi bir yerde bulunur. Kafeslerin bu şekilde konmasının nedeni kuşların birbirini görmesini engellemektir. Bunu yapmak için kafeslerin her biri diğerinin yanına gelecek şekilde konmalı ve aralarına mukavva veya bir tahta yerleştirilmelidir.
 • Yarım saat veya daha fazla zaman süresince, farklı ötücülerin kalitesini dinleyebilir ve geliştirebilir.

Bu uygulama günlük olarak ilk yarışmaya katılına değin sürekli biçimde icra edilmelidir. Bu uygulama eğitimin son safhasıdır. Bir birini takip eden bu olaylar değerlendirmeye yöneliktir. Bu bölümü bitirmeden önce birkaç tane daha öneride bulunmak istiyoruz.

 • Malinois şarkıcılarının kalite kontrol uygulamalarında ilerleyebilmek için,ötüş bilgisi anlamında minimum anlamda bilgiye ve “müzik kulağına” sahip olması gerekir. Minimum oranda olsa da bu gereken bir faktördür.
 • Bu durumu abartmak gereksizdir.
 • Uygulamada ötüş icra edemeyen kuş yarışmada da ötüş yapamaz.
 • İlk seçimde veya vasat bir yarışma sonucunda ümitsizliği kapılmanın bir nedeni yoktur.
 • Aksine, bu başarısızlık aşamanın bir nedeni olduğu görülmeli ve üstüne gidilmelidir. Şans geri dönecektir.
 • Her yönden, her şeyin bir sırası olduğu ve umut içinde yaşanması gerektiği unutulmamalıdır.

Başar ACAR’ a ait Harz Roller eğitim kafesleri videosu örneği:

Kaynak: Kemal ÖNCEL
Yayınlayan : Mehmet TANDOĞAN (www.iksyd.com)
Düzenleme: www.serinofil.com

İlginizi Çekebilir

4 yorum

Tuncay Aytuğ 12 Şubat 2015 - 2:09 PM

Sayın Yetkili,
Ben amatör bir malinua yetiştiricisiyim. 5 çift kuşum var. Erkekler arasında hoca olabilecek özellikte bir kuşum yok. Dolayısıyla ben yavrulara kayıt dinletmek zorundayım. Elimde güzel ses kayıtları var ancak name sıralaması olarak düzensiz kaydedilmiş. Şimdi size sorum şu ? Malinua için ideal name sıralaması nasıl olmalıdır? Yani; Sinyal, Knorr, Klok, Staaltone vs. hangi sırayla başlamalı , devam etmeli ve bitmelidir. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İlginize şimdiden teşekkür eder, verimli bir üretim dönemi geçirmenizi dilerim.
Saygılarımla,
Tuncay Aytuğ

Cevapla
Serinofil 12 Şubat 2015 - 3:05 PM

Merhabalar, ötüş her kuşta farklı sıralamada olabilir önemli olan hatasız tam ötüşe sahip olmaktır. Hecelerden oluşan ötüş turları vardır ve her ötüş turu bir kompozisyon oluşturur. Örneğin li-li-li-li tekrar eden bir ötüş hecesinden oluşmuş turdur gibi.. Kuş ötümü 3 ayrı turla değerlendirilir. 1. tur çok değerli tur 2. tur değerli tur ve 3. tur ise daha az değerli tur olarak adlandırılır. İyi öten bir kuş bu 3 değerlendirme kriterinden en yüksek puana sahip olan kuştur.

1. Tur puanlama ötüşleri:
Damlayan Su Vuruşları :12 puan,
Kaynayan su vuruşları: 9 puan,
Metalik sesler: 9 puan,
Flütler: 9 puan.

2. Tur puanlama ötüşleri;
Yuvarlanan Su vuruşları: 6 puan
Chorr ve Knorr: 6 puan
Woutes: 6 puan
Damlayan ziller: 6 puan
Yuvarlanan ziller: 6 puan
Yuvarlanan flütler: 6 puan
Çoks(tjoks): 6 puan

3.Tur Puanlama ötüşleri:
Ninni : 3 puan
Doğaçlama turlar: 3 puan

Bunların yanında metalik sesler Çonken: 9 puan
ve Flütler Soutes: 9 puan

Malinua ötüşüne gelirsek aşağıdaki ötüşleri yapabilen kuş makbuldür:
Damlayan Su Vuruşları, Kaynayan Su Vuruşları, Yuvarlanan Su Vuruşları, Metalik sesler, Woutes ve Soutes

Örnek ötüş: Knor, bollonde, rollende, staaltonen, klokkende, knor, belrol, bollende, rollende, tjokkenroll, fluiten, klokkende, fluiten …

Cevapla
seordan 6 Ağustos 2016 - 11:32 AM

merhabalar benimde bir yavru bjk glosterım var yarışma için olmasa da evimde neşe amaçlı olmasını istediğim için besliyorum, şuanda fazla kafesim olmadığı için bir dişi kanarya ile aynı kafesteler ve gayet uyumlular. Çok birbirlerini rahatsız etmiyorlar kavga derecesi çok düşük. Her gün ona ses dinletiyorum ötüm için başarılı olabilir mi? Kafesim olsa ayıracaktım ama diğer kafeste de başka bir kuşum var ve dişi kanaryayla çok uyumlu olmadıkları için aynı kafese alamıyorum.

Cevapla
Serinofil 27 Ekim 2016 - 3:20 PM

Arada sorunlar yaşanabilir. Örneğin tüy döküm zamanı erkek dişi ile çiftleşmek isteyebilir ve çok ciddi kavagalar edebilirler.

Cevapla

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.