Elmas İspinozu

Tanım :

Ortalama yaşam süreleri 9 – 10 yıl arasında, boyları ise 12 cm civarında olan bu kuşlar oldukca cesur bir yapıya sahiptirler ve agresif tavırlar sergilerler. Eşler arasındaki bağlar kuvvetli olmakla birlikte geceleri, çift kuşlar yuvada uyumayı tercih ederler.

Avusturalya kökenli kuşlardır.

Bakım :

Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan bu kuşların, kafes ortamında bakımları kolaydır.

Kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için kafesten mürekkep balığı kemiğini eksik etmemek gerekir. Ayrıca kafese ayrı bir yemlikte veya yemlerinin içine bi miktar kuş kumu koymamızda fayda vardır.

Diyet :

Karışık darı favori yiyecekleri olmakla birlikte yeşilliği, çimlendirilmiş yemi ve yumurta maması’nı ve canlı yemleri severek tüketirler.

Cinsiyet Ayrımı :

Dişi kuşların renkleri, erkeklere göre daha mattır ve dişiler küçük bir kafaya sahiptirler. Erkek kuşlar güzel bir şekilde öterler.

Üretim :

Kuşların eşlerini kendilerinin belirlemelerini sağlamak gerekildir. Yuva olarak; kutu yuvaları tercih ederler. Yuva malzemesi olarak  Hindistan cevizi lifi, ot, tüy ve telyiz ipi verebiliriz.

Genellikle 4 – 6 arası yumurta yapan bu kuşlar, son yumurtaya doğru kuluçkaya yatarlar ve kuluçka süreleri ortalama 15 gündür. 25 günde tüylenen yavruları, 40 günlük olduklarında yem kırmaya başladığından emin olduktan sonra ayrı bir kafese ayırmalıyız.

Erkekler 5 – 6 aylık, dişiler ise 6 – 7 aylık olduğunda cinsel olgunluğa erişirler. Ancak 1 yaşını beklemek daha doğru olur.

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.