Türk Kıvırcığı (JAPON)

Türkiye ‘de Japon adı altında bir tür kıvırcık kuş, uzun yıllardır, masalarda yarışıyor. Literatürü incelediğimizde böyle bir ırk kuşuna rastlamıyoruz. Her ne kadar “Japonya‘dan geldi” diye konuşulsa da  böyle bir ırka rastlanmamıştır. (Japonhaso ve Makika gibi literatürlerde yer almaz) ülkemizdeki birçok besicinin ortak inancına göre; bu türün: Gilbert İtalicus X İsviçre Frise’sinin melezlemesi olduğuna inanılır.

Türk kıvırcığı standartlarının COM tarafından kabul edilebilmesi için yapılan araştırma ve danışmalarda, bazı değişiklilerin zorunlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine yapılan yeni düzenlemeler 4 Nisan 2009 tarihinde Manisa’da Türkiye Kafes Kuşları Fedarasyonu tarafından düzenlenen toplantı da Türk kıvırcığı yetiştirenlerin görüşüne sunulmuş ve onlardan kabul görmüştür.

[box type=”note”]Bilezik: 2,9 mm’ dir.[/box]

[box type=”info”]STANDARTLARI

 • DURUŞ (20 PUAN): Kuyruk dümdüz ve dik, ayakların arkasında sanki 3’ncü bir ayakmış gibi görünmeli. Tüneğe değer vaziyette olmalı. Yandan bakıldığında dik bir duruş olmalıdır. Kuyruğu tüneğe yapışık vaziyette; sanki ayakta durmakta zorlanıyormuş gibi bir görüntü vermeli. Bu en makbul duruş seklidir. Kuşun bir ayağını tele atıp diğerini tünekte tutup geriye doğru yaslandığı duruş seklide makbuldür.
 • BAŞ VE BOYUN (10 PUAN): Baş badem şeklinde (yılan kafa). Boyun kısa ve kıvırcık (talazlı) olmalı.
 • GÖĞÜS SÜSÜ (10 PUAN): Boynun altından, her iki yandan simetrik olarak çıkan tüyler göğüs ortasında buluşup ortada bir boşluk oluşturmalı bu boşluğa bir leblebi tanesi konulabilecekmiş gibi olmalı.
 •  MANTO (10 PUAN): Ensenin hemen altından başlayıp bel tabir edebileceğimiz, kuyruğun hemen üst kısmına kadar olan bölümü bir hat kabul edersek; bu hat boyunca tüyler simetrik olarak her iki yana tel tel, ipeksi bir biçimde dökülmeli.
 • KANAT VE YAN SÜSLER (10 PUAN): Kanatlar uzun ve vücuda yapışıktır. Yan süsler baldırların üzerinden simetrik olarak küçük bir midye kabuğu gibi yukarıya doğru yelpaze gibi durmalı.
 • TÜY (10 PUAN): Süsler haricinde ki tüylerde kıvırcığa meyilli olmalıdır.
 • BOY (10 PUAN): 13–15 cm civarında olmalıdır.
 •  AYAKLAR VE BALDIRLAR (10 puan): Ayaklar özellikle diz kapağı dışa doğru durması. Diz kapağından yukarı baldır kısmı az ve ince tüylü olmalı (civciv tüyü gibi)
 • KUYRUK (5 puan ): Uzun ve dar ucu az çataldır.
 • GENEL İNTİBA (5 PUAN): Kuş şov kafesinde kendini sunabilmeli. İstenilen duruş ve pozları vermeli. Kuşun sağlığı, uysallığı ve kafesin temizliği aranır.[/box]

turk-japon-2

Türk Kıvırcığı iki dalda puanlanır:

 1. Düz sarılar, Düz beyazlar, Kula ve yeşiller.
 2. Diğerleri: Abraş (parçalı ) yani en az üç teleği farklı renk olanlar.

 

Kaynak: İnternet yayını yapan muhtelif web siteleri

İlginizi Çekebilir

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.