Lizard

Lizard büyük bir olasılıkla en eski positur kanarya türüdür ve kelime anlamı kertenkeledir. İngiliz kanaryası olan Lizard’ın tanımlanması 1700’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Tüy desenlerinin kertenkeleyi andırması ve başının üstündeki leke(cap)en önemli özelliğidir.Bir başka özelliği de menşei ile ilgili tezlerden kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere diğer kanarya türlerinin Serinus canaria’nın seleksiyonu ile oluşturulduğu söylenmektedir. Lizard’ın orjini için ise bunlardan farklı olarak bazı kaynaklarda Serinus serinus gösterilmekle beraber, Serinus pusillus olma ihtimali daha kuvvetli görünmektedir.

Bu orjinde Lizard’ı diğer kanaryalardan ayıran bir başka önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çok kanarya türü gibi 2.Dünya savaşı yıllarında sayısı bir hayli azalmış,savaş sonrası yapılan çalışmalarla türün kaybolması engellenmiştir. Yine bu çalışmaların sonucu kırmızı ve gri(mavi) renklileri de yetiştirilmiş olup,tür renk tekdüzeliğinden bir nebzede olsun kurtarılmıştır.

Lizard kanaryaları baş(cap) lekelerinin renkleri itibari ile golden ve silver olarak ikiye ayrılmaktadır.

Golden(altın)Lizard’ta cap parlak sarı, silverde(gümüş) ise beyaza yakın soluk sarıdır. Bu baş lekesinde ki renk gövde renginide kendi doğrultusunda etkilemektedir.

Baş lekesi biçimine göre;

  1. Clear cap: Lekesiz,
  2. Broken cap: Yer yer lekeli,
  3. Non cap: Baş lekesinin hiç olmadığı, şeklinde adlandırılır.

 

LİZARD PUANLAMA TABLOSU

Değerlendirme Max.Puan
Sırt Deseni 25 puan
Tüy 15 puan
Göğüs Deseni 10 puan
Renk 10 puan
Kanatlar ve Kuyruk 10 puan
Kep 10 puan
Kanat Üstü Tüyleri 5 puan
Göz Çizgisi 5 puan
Gaga ve Ayaklar 5 puan
Boy ve Duruş 5 puan
TOPLAM 100 PUAN

 

Lizard ırk kanaryasını gloster kafesinde yarıştırabilirsiniz.

STANDARTLAR

Sırt deseni :
Sırt deseni yarım ay veya balık pulu şeklindedir. Desenler net düzgün, belirgin olmalı ve kafaya doğru gittikçe ufalmalıdır. Her desen arkasından çıkan tüyün dip rengiyle daha belirgin hale gelir. Kafadan başlayan bu desenler kanat tüylerine kadar kesintisiz ve simetrik devam etmelidir.

Tüy:
Parlak, düz ve vücuda yapışık olmalıdır.

Göğüs deseni:
Göğüs desenleri sırt desenlerine göre biraz daha geniştir. Göğsün her bölgesinde birbirini gaganın altından başlayıp kuşun merkezine kadar hafif azalarak ama belirgin şekilde takip etmelidir. Hafifçe azalan ama belirgin. Boğaza doğru gittikçe şekiller daralır.

Renk:
Sarı, beyaz ve turuncu(kırmızı) olabilir. Renk vücuda eşit (homojen) dağılmış parıltılı ve parlak olmalıdır.

Kanatlar ve Kuyruk:
Kuyruk ve kanat tüyleri siyahtır. Kuyruk sıkı, sağlam ve göreceli olarak kısa. Kanatlar vücuda yapışık ve çaprazlanmamış olmalıdır.

Kep:

  1. Bütün kep, başın tepesini kaplar. Alt çenenin üstünden başlar, gözün üstünden geçer, ensede birleşir. Rengi, içinde leke olmaksızın parlak lipogromdur.
  2. Parçalı kep, Kepteki melanin bölümler sırttaki desenleri ufalarak göstermelidir.
  3. Kepsiz, olanların sırt deseni, gaganın başladığı yere kadar daralarak görülür.

Kanat üstü tüyleri:
Kanatların üst kısmını kaplayan tüyler, omuzlardaki tüylerden daha büyüktür fakat aynı karakteristik desenleri göstermelidir.

Göz çizgisi:
Kask ve gözü ayıran belirgin bir çizgi gözlerle kep arasından geçmelidir..

Gaga ve ayaklar:
Mümkün olduğunca siyah olmalı. Tırnaklar koyu renktir.

Boy ve duruş:
En büyük 12,5 cm. Çevik ve canlı olmalı. Kafeste 45 derece açı ile durmalıdır.

Yorum yaz

Serinofil Beyaz Logo

Serinofil, 2012 yılından beri başta kanarya olmak üzere tüm kanatlı dostları seven insanların buluşma noktasıdır. “Dernek” değildir.

SAYFALAR

Copyright © 2012 –  Serinofil.com |   DMCA.com Protection Status |   Sanatizi Reklam Ajansı

İnternet sitemizin çalışması, analitik çalışmaların yürütülmesi ve tercihleriniz doğrultusunda sitenin kişiselleştirilmesi için çerezler kullanmaktayız. Çerezlere dair detaylı bilgi için Politikalar Sayfamız'ı inceleyebilirsiniz. Kabul Ediyorum

Adblock Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.