Saka kuşuna nasıl bakılmalı? Reviewed by Momizat on . Saka kuşlarının bakımını anlatmak için  böyle bir başlık seçmemin nedeni,  bakımdan ziyade sevgiyi vurgulamaktır. Saka kuşları dünyanın en güzel, en asil, en mü Saka kuşlarının bakımını anlatmak için  böyle bir başlık seçmemin nedeni,  bakımdan ziyade sevgiyi vurgulamaktır. Saka kuşları dünyanın en güzel, en asil, en mü Rating:
You Are Here: Home » Faydalı makaleler » Saka kuşuna nasıl bakılmalı?

Saka kuşuna nasıl bakılmalı?

Saka kuşuna nasıl bakılmalı?


Saka kuşlarının bakımını anlatmak için  böyle bir başlık seçmemin nedeni,  bakımdan ziyade sevgiyi vurgulamaktır. Saka kuşları dünyanın en güzel, en asil, en mükemmel ötüşüne sahip ötücü kuşlarıdır. Allah’ın eşsiz yaratma sanatıyla yaratılmış duygulu ve zeki canlılardır. Kültürümüzde büyük yeri vardır ve daha muhabbet , kanarya falan beslenmezken saka beslenir ve sevilirdi.

Yeni alınan saka kuşlarına  seviyorum diye mıncıklayarak bir muhabbet kuşu edasıyla bakılmaz.  Yaradılış olarak narin ve alıngan yapısından ötürü  kafesteki  yeni hayatında olan saka  çabucak küser ve strese girer. Bunun neticesi de aldığınız günün ertesinde sakanızın ne yazık ki ölmesidir. Yani sakayı mıncıklamak yanlıştır. Rahat bırakılmalı, size alışana kadar, temizlik ve bakım dışında yanına fazla sokulmamalısınız.

Saka kuşları pis ortamlarda çabucak hastalanırlar. Bakımsızlığı sevmez. Saka kuşları  temizliği sever. Kafesinin genel temizliğini düzgün şekilde yapmak onları mutlu eder. Kafesindeki suyu, yemi 2 günde bir yenilemek onlar için en büyük mutluluk kaynağıdır. Bu emeğinizin karşılığını size olan yakınlığı, ötüşü ile  fazlasıyla alırsınız.

Saka kuşları yaşadıkları doğal ortamlarda yüzlerce tohumla, yeşilliklerle ve meyvelerle beslenirler. Kafes hayatında düz saka yemi veya sadece tek tür yem ile beslenmez. Bu saka kuşuna yapılabilecek en büyük haksızlıktır. En azından İçerisinde değişik karışımlar barındıran kaliteli bir kanarya yemi ile beslenmesi kuşun sağlığı açısından hayati önem taşır.  Her hafta mutlaka yeşillik verilmelidir. Örneğin brokoli, kıvırcık, ıspanak en sevdikleri ve iştahla tükettikleri gıdalardandır. Bunların  ölçüsü aşırıya gitmemek üzere yapılmalıdır. Kuşlarda doyma mantığı yoktur. O yüzden abartıya kaçmadan vermek gerekir. Ayrıca verilecek yeşillikler ıslak halde verilmez, saka kuşu hemen ishal olur ve canınız sıkılır, kuşa da yazık olur.

Saka kuşları mıncıklanmayı sevmez ama ilgiyi sever. Bakım ve temizlik esnasında onun yanına sakince yaklaşıp  konuşmanız aranızdaki diyaloğun gelişimi için çok önemlidir. Sizden zarar gelmediğini anladığında, size yakınlık gösterir ve kendini deliler gibi kafesin tellerine vurarak  kahretmez.

Saka kuşları alındıkları ilk günlerde kafesin kapısı açılarak evde salınmaz. Saka, Muhabbet kuşu değildir. Ani korku ve heyecan dolayısıyla özgür olduğunu sanan  yeni saka kuşu, kendisini evdeki eşyalara çarpar ve tüy deformasyonları, dökülmeler ve iç kanama gibi  üzücü durumlarla karşılaşabilir.

Saka kuşları yıkanmayı çok severler. Ama  yeni alınmış ve kafes ortamına henüz alışmamış bir saka kuşunu yıkanmıyor diye elinize alıp okşayarak yıkamamalısınız.   Bu videodaki gibi asla yapmayın:

Kafesine bir banyoluk asabilir veya kafesin içine küçük bir kapta su bırakırsanız, o kendisi ihtiyaç duyduğunda mutlaka seve seve  yıkanır. Ama saka kuşunu yeni alıp hemen yıkanmasını beklemeyin. Tüylerinin parlak ve canlı olması için yıkanacağı suya azıcık soda ekleyebilirsiniz.

Saka kuşları ani hareketleri, gelişmeleri sevmez. Mesela yanına aniden dalarsanız  çok korkar, strese girer ve sonu kuruma hastalığına kadar ilerler. Saka kuşu kabarıp uyumaya başlar. Ayrıca yanına zırt pırt   gidip kafesle uğraşırsanız da aynı etki söz konusu olur.

Saka kuşunuz için seçtiğiniz yer de çok önemlidir. Ailenize yeni katılan bir saka kuşunun size çabuk alılşmasını ve ötmesini istiyorsanız, kafesi tv seyrettiğiniz odada başınızdan yüksek bir yere asın. Böylelikle 1-2 hafta sonra saka kuşunuz kendini güvende hissedecek, aile fertlerini tanıyacak ve korkusu azalacaktır. Böylelikle önce yavaş yavaş alçak sesle ders yapmaya başlayacak ve daha sonra yüksek ötümde size en güzel nağmelerini şakıyacaktır.

Ayrıca saka kuşları için olmazsa olmazlardan biri de kumdur. Ben şahsi tecrübelerimle doğadan temiz toprak ve kumu karıştırıp kuşlarıma sunuyorum. Size de tavsiye ederim. Eğer sakalarınıza sade kum verirseniz ve yemezlerse, kumun üzerine azıcık nijer tohumu serpin. Mutlaka alışırlar. Aynı şey mama için de geçerlidir.

Sağlıklı kuşlar dilerim.

Mehmet Metin

Kaynak:http://www.sakakusu.com/

Comments (17)

 • kanaryam

  saka kuşu satılan bir yer arıyorum .Benim bir dişi sakaya ihtiyacım varda. her zaman erkek saka kullanıyorum bu seferde dişi saka ile kanarya çifleştireceğim.

  Cevapla
 • saka+kanarya

  slm bende yavru erkek saka ve yavru dişi kanarya var saka tüy çıkarıyor ara ara şarkı söylüyor gündüzleri pek hareket etmiyor ama geceleri hiç durmuyor oyun yapıyor kafesin içinde takla atıp duruyor sizce normal mi ?

  Cevapla
 • saka+kanarya

  bide sakanın kafa tüyleri çıktı ama sarı tüy çıktı sonradan mı kırmızıya dönüyor şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
  • Serinofil

   Evet zamanla kırmızılaşır ama tam kırmızı değil turuncuya yakın bir kırmızı renk alır. Tam kırmızı için kantaksin (Cantaxsin) maddesi içeren hazır kırmızı mamalardan verilebilinir. Bu madde kimyasal olduğu için fazla kullanımı pek sağlıklı değildir. Bunun yerine dolmalık kırmızı biber, havuç gibi β-Karoten (beta karoten)* A vitamini ihtiva eden besinler de verile bilinir.

   “*β-Karoten: sarı, turuncu ve yeşil yapraklı meyve ve sebzelerde bulunur. Bunlar arasında havuç, ıspanak, marul, domates, tatlı patates, brokoli, kavun, portakal ve kabak başta gelir. Genel bir kural olarak bir meyve veya sebzenin rengi ne kadar parlak olursa içindeki β-karoten miktarının da o kadar yüksek olduğu söylenebilir.”

   Kaynak: Wikipedia

   Cevapla
 • onder onder

  saka kuşum aniden öldü nedeni nedir acaba … yerini değiştirdim ..çok ta buıyuk bır değişiklik değil ..dolabın ustundan hemen yanındakı duvara astım o gunden beri h,iç ötmemeye başladı (çok iyi öterdı sabahları uyutmazdı) bir haftadır saka yemıne fazla tutmadı ama sarı ve karışık olan bi yem var deli gibi yiyodu ondan… yukarda okuduklarımın arasında kum koyulmalı diyodu ben kum koymadım hiç

  Cevapla
  • Serinofil

   Bunun nedenini şimdi anlamak mümkün değil. Kuş yaşlı bir kuş olabilir veya o gün yediği başka birşey dokunmuş olabilir. Hasta kuş kabarık şekilde durur. Eğer kuşunuz ölüm öncesi bu şekilde duruyorduysa hastalığa bağlı olarak da ölmüş olabilir. Birkaç gün hasta duran kuşlarda gerekli tedavi yapılmazsa yüksek oranda ölüm vakası görülür. Kuşların en büyük düşmanı hava akımında kalması yani halk tabiri ile “ceyranda” kalmasıdır. Yeni koyduğunuz yerde bu durum da söz konusu olabilir. Kafese kum koyulmazsa kuşta hazımsızlık problemleri gözükür ama bu ölüme götürecek bir durum değildir.

   Cevapla
 • nisa

  merhaba ben bugün dışarıdan bir kuş buldum kapımın önüne konmuş bekliyordu bende aldım kafese koydum ama saka kuşumu tam anlayamadım resimlerine baktım çok benziyor sakin bir kuş ölmesinden de korkuyorum ve dışarıda sanki uçamıyordu bıraksam kediler kapıcak ne yapacağımı şaşırdım açıkcası ne yapmamı önerirsiniz sakat falanda değil .

  Cevapla
  • Serinofil

   merhabalar, anlattığınıza göre başkasının elinden kaçmış saka kuşuda olabilir. Bu durumda kafeste gözlemleyin.. kuş verdiğiniz yemi yiyip suyu içiyor mu.. Ürkütmemeye özen gösterin. Eğer kafeste sağa sola çarpacak derecede uçuyorsa korkmayacağı bir yere koyarak üzerine beyaz bir bez örtün. Kanadında, bacağında vb. vucut uzuvlarında sorun yoksa dışarda uçabilir. Ama başta da belirttiğim gibi başkasının elinden kaçmış kafes kuşu olabilir yani dışarıya alışık olamaya da bilir. Fotoğrafını mail adresimize gönderebilirseniz size ne kuşu olduğu bilgisi kısmında yardımcı olmaya çalışırız.

   Cevapla
 • erol özer

  kuruluk için bi yontem buldum 20 25 dakka da hayvanı yem yemeye ve su içmesini sagladı sabah kalktıgımda kuş ders yapıyordu once şans dedim sonra iki floryam kuruluk oldu yenikuşlardan onlarada verdim işe yaradı şimdi eritip suluklarına her 2günde bir koyyom diger kuşlarımda ve yeni kuşlarım çok saglıklılar ilaçın adı parol bildiniz ateş ve agrı kesici amaiçeri farklı bagışıklık simtemini tazeliyor karaçiger ve kan dolaşımı duzenliyor bide enfeksiyonu onluyor deneyin işe yarıyor tavsiye ederim

  Cevapla
 • okan

  Çok güzel ve yerinde bir paylaşım.. Allah razı olsun kardeşim. Bende bundan 7 yıl önce saka beslemiştim. agaçtan düşen 2 yavru idi. gerek enjektörle gerek agzımla besledim. Büyüdüklerinde anlatamayacagım kadar güzel ve uysal olmuşlardı… onlarla zaman geçirmenin bambaşka bir zevki vardı. üniversite için il dışına çıktıgımda onları yanıma alamadım ve bir süre sonrada ölüm haberlerini aldım… İşte o günden beri saka dan başka bir kuş bslemek haram oldu bana.

  şimdi 1 çift eş saka aldım. benim tek amacım sakalardan yavru alıp özgür bırakmak. Aldıgım yavruları aynı metot ile besleyip egitmek.. Sakayı kafes içerisinde hiç hoş bulmuyorum saka dedigin uçuçak zıplayacak günboyu şarkı söyleyecek…

  Sakadan yavru almanın haliyle zor oldugu söyleniyor bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • memet

  saka kuşu yeni tutsak iki üç aylık bu kuşu nasıl yetiştirmem lazım nereden başlamam lazım

  Cevapla
  • Serinofil

   Merhabalar, saka kuşunu yakalamak kanunen yasaktır. Ayrıca doğadan yeni tutulmuş veya kafeste yılını tamamlamamış bir saka kuşu, saka yetiştirmeye yeni başlayacak olan birinin elinde ne yazık ki ölür. Bunun için kafes üretimi saka almanızı tavsiye ederiz.

   Cevapla
 • memet

  muhakkak öyledir daha önce beslemiştim ancak hiç bir defa yavru ala madim yavru almam için ne yapmam lazım doga dan ayrıca ben tuma mışım sadapiyada bir çok kuş var bende aldım bu kez öyle yetiştirmem lazım ki sakam en iyi olmalı bu yüzden yardımızı istiyorum

  Cevapla
 • kadir

  sizlere bir sey soracaktim saka kuslarinda sizin tercubeniz cok sanirim bu yavru daha maskesini almamis ama kendi basina yem yiyebilen yavru sakalari almayin diyorlar kim aldiysa heb  öluyormus bende bir kac kez almis bulundum öduler yani annesine bagli degil kendi basina yemini yiyor ama daha maskeyi tamamlamamis mesela kanaryalarda bir sey olmuyor ama yavru saka da oluyor anlamadim neden beni bu konuda rica etsem aydinlata bilirmsiniz size zahmet olmasa sakar kafes uretimi halbuki simdiden tessekur ederim saygilarimla

  Cevapla

Leave a Comment

Devamını oku:
gua
GUATR (Tiroid Büyümesi ve Abomalisi) Hastalığı ve Tedavisi

Tiroid büyümesi, folikülleri çevreleyen epitel hücrelerinin anormal çoğalması nedeniyle tiroit bezlerinin büyümesidir. Salgı bezleri, boyun bölgesinde yer almıştır. Tiroid büyümesi,...

Kapat
Scroll to top